A dehidratáció elkerülése természetes módszerekkel
Testünk kb. 70%-a víz, melynek egy részét mindennap elveszítjük vizelet, izzadás formájában, továbbá légzés útján. Ennek a veszteségnek az ellensúlyozására tanácsos legalább 1-1½ liter vizet inni naponta, és lehetőleg fokozni, amikor a hőmérő higanyszála felfelé kúszik.
A vízivás elengedhetetlenül fontos, azonban nem mindig elégséges eszköze a dehidratáció elkerülésének. A víz mellett a folyadékbevitelt kellemes ízekkel növelhetjük, ha kihasználjuk a természet jótéteményeit, és bőven merítünk belőlük. Így többek közt pótolhatjuk a vízveszteséget magas víztartalmú zöldségekkel, gyümölcsökkel, és az azokból vagy aromás növényekből készült italokkal, melyek különböző formában hozzájárulnak szervezetünk hidratációjához.
Tegyük változatossá folyadékbevitelünket!
Hidratáló és tápláló, növényi italokkal
Ha csak vizet iszunk naponta, és semmilyen más italt, az hamar unalmassá válhat, és ebből is eredhet az elégtelen folyadékbevitel. Ezért szélesítsük, tegyük változatossá napi innivalóink körét. Újdonságot hoz pl. a kevésbé ismert italok közül kiváló hidratáló hatású kókuszvíz, mely a kókusz belsejében összegyűlt folyadékot tartalmazza. Nemcsak, hogy tápláló (gazdag nátriumban és káliumban), roboráló hatású, tele van vitaminnal, hanem kiváló hidratáló, frissítő hatású is, és alacsony kalória-tartalommal rendelkezik.
Ismert frissítő italunkról, a limonádéról pedig nem biztos, hogy tudjuk: elősegíti a nyálképződést a szájban, így kiemelkedő szomjat oltó tulajdonságú. Elkészítéséhez kb. 1 liter vízhez adjuk hozzá 1 citrom levét, és ízlés szerint ízesítsük.
Az aromás vizek szintén kiválóan csillapítják a szomjúságot nagy hőségben, melyek úgy készülnek, hogy friss vízhez adjuk többféle aromás növény keverékét (pl.mentát, mézfüvet, friss citromfű levelet stb.), plusz nyári gyümölcs (pl. görögdinnye) darabkákat és citromot.
A zöldséglevek (pl. paradicsom, sárgarépa, uborka) vagy gyümölcslék (pl. alma, narancs, grapefruit) szintén hidratálnak és egyúttal táplálóak. Előnyük még, hogy pótolhatják az alkoholos aperitif italokat.
Magas víztartalmú gyümölcsökkel és zöldségekkel
Ha „rangsort” szeretnénk állítani a magas víztartalmú növények között, a nyers uborka 97%-os víztartalmával az első helyen áll. Előnye még, hogy gazdag ásványi sókban, ami lehetővé teszi testünk hidratáltságának hosszabb ideig történő fennmaradását. A felsorolásban víztartalom szerint következhet a retek (95,9%), a fejes vagy a jégsaláta (95, 3%), a paradicsom (94%)…
A nyári gyümölcsök közül az élen jár a görögdinnye 90-95%-os víztartalmával, de hidratálás szempontjából hasznos, ha bőven fogyasztunk pl. epret, szedret, őszi- és sárgabarackot is.
Receptötletek
Tegyünk 2 l hideg vízbe 10 uborka-karikát, ½ biocitrom-karikát, 5 bazsalikom levelet, kevés reszelt gyömbért és 1 kaliforniai paprikát kockára vágva. A keveréket hagyjuk 3 órán át ázni, lefedés nélkül, mielőtt megkóstoljuk.
Hogyan vegyük észre, ha dehidratáltak vagyunk?
– Csípjük meg a kezünk bőrét. Ha hosszabb időt vesz igénybe, míg a csípés nyoma elmúlik, dehidratáltak vagyunk.
– Nézzük meg a vizeletünk színét: ha világos, az a megfelelő hidratáltság jele. Ha viszont sötét (barnás) sárga, nem elégséges a folyadékbevitelünk.
Forrás: Galenus
Tetszett a cikk?
2020. augusztus 13.
Hasonló cikkek
Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban
Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.
A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?
A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.
Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.
Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.