A rendszeresen végzett futás által kitartóbbakká, edzettebbekké, ellenállóbbakká válhatunk. Népszerű sporttevékenység, mivel nem kell hozzá más csak egy jó futócipő, szinte bárhol találunk olyan terepet, helyszínt ahol végezhető, valamint nem kötött az életkorhoz.
Futásnak a legalább 8 km/ h iramot nevezzük, ez alatti tartományba esik a kocogás. Az intenzív gyaloglás tempója az 6 km/h.
Ha nem vagyunk edzettek és most kezdünk el sportolni, akkor célszerűbb kisebb célokat kitűzni és lassan emelni mind az időtartamon, mind az intenzitáson.
A rendszeresen és megfelelő ideig (legalább 50 perc folyamatos mozgás) végzett futás hatására a szervek, szervrendszerek alkalmazkodnak a fizikai terheléshez. Először a szív és érrendszer alkalmazkodik, mely során a szív nagyobb erővel húzódik össze így egyszerre több vért (ezáltal több oxigént) tud a keringésbe pumpálni. Nemcsak az aerob állóképesség nő a futás hatására, hanem kedvező irányba változik számos anyagcsere (vérzsírok, vércukor) folyamat, légzőrendszeri, kiválasztórendszeri, idegrendszeri változások is bekövetkeznek. Az agyban endorfin szabadul fel.
Ezek a változások a rendszeresen végzett futás megkezdése után már 4-6 héttel bekövetkeznek.
Jó sportolást, Jó egészséget!
2017. március 02.