Barion Pixel
  

A futás hatása a szervezetre



     A rendszeresen végzett futás által kitartóbbakká, edzettebbekké, ellenállóbbakká válhatunk. Népszerű sporttevékenység, mivel nem kell hozzá más csak egy jó futócipő, szinte bárhol találunk olyan terepet, helyszínt ahol végezhető, valamint nem kötött az életkorhoz.

Futásnak a legalább 8 km/ h iramot nevezzük, ez alatti tartományba esik a kocogás. Az intenzív gyaloglás tempója az 6 km/h.

Ha nem vagyunk edzettek és most kezdünk el sportolni, akkor célszerűbb kisebb célokat kitűzni és lassan emelni mind az időtartamon, mind az intenzitáson.

A rendszeresen és megfelelő ideig (legalább 50 perc folyamatos mozgás) végzett futás hatására a szervek, szervrendszerek alkalmazkodnak a fizikai terheléshez. Először a szív és érrendszer alkalmazkodik, mely során a szív nagyobb  erővel húzódik össze így egyszerre több vért (ezáltal több oxigént) tud a keringésbe pumpálni. Nemcsak az aerob állóképesség nő a futás hatására, hanem kedvező irányba változik számos anyagcsere (vérzsírok, vércukor) folyamat, légzőrendszeri, kiválasztórendszeri, idegrendszeri változások is bekövetkeznek. Az agyban endorfin szabadul fel.

Ezek a változások a rendszeresen végzett futás megkezdése után már 4-6 héttel bekövetkeznek.

Jó sportolást, Jó egészséget!


Tetszett a cikk?
 

2017. március 02.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!