Barion Pixel
  

A visszér betegség és amit tehetünk ellene



A vénákról általában

    A vénák (vagy más néven gyűjtőerek, visszerek) feladata, hogy a kapilláris erek felől összegyűjtsék a vért és a szív felé vissza szállítsák. Ezen erek falában vékony simaizom réteg és rugalmas rost is található, melyek révén tágulékonyak, nem állnak ellen a vér feszítő hatásának. A vénákban úgynevezett véna billentyűk találhatóak, melyek feladata,hogy biztosítsa a vér egyirányú áramlását a szív felé ill. az ülő és álló helyzetben a gravitáció okozta nyomás fokozódást szakaszolja. Így az egész érben lévő véroszlop súlya részekre oszlik, nem emelkedik a vénás vérnyomás egy bizonyos érték fölé. Billentyűket találunk a mélyvénákban, a felületes vénákban és az ezeket összekötő perforáns erekben is. A vénák munkáját segíti még az őket körülvevő izom is, mely pumpafunkciót lát el.

Mi okozza a visszér betegségét?

    A visszérben lévő érbillentyűk számos ok miatt lehetnek elégtelen működésűek. Gyakran csak a felszínes visszerek billentyűi betegek, súlyosabb esetben a mélyvéna billentyűi is elégtelenül töltik be szerepüket. Általában a mélyvéna billentyű elégtelenség magával hozza a felszínes billentyűk elégtelen működését is, és ez súlyosabb visszér szövődményekhez is vezethet. A billentyűk elégtelen működése következtében az érben pangás jön létre, mely véna tágulatot hoz magával. Az érfalakban lévő nyomás rohamosan nő, az értágulat rontja az érintett végtag vérkeringését, amely így lassabban jut oxigén dús vérhez, fáradékony lesz és húzó fájdalmak keletkeznek.

Panaszok és tünetek

    Sajgó fájdalom, nehézláb érzés, végtag fáradékonyság, lábikragörcsök (főleg éjjel), nyugtalan láb szindróma, kozmetikai panaszok (seprűerek), a panaszok jellemzően fokozódnak estére, meleg hatására, hosszú állás, ülés, utazás, menstruáció alatt. Súlyosabb esetben tapintható, kidudorodó, kanyargós vénák.

Hajlamosító tényezők

   Tartós ülés, szűk alsóruházat, meleg, állás, rostszegény étrend, elhízás, öröklött hajlam, mozgásszegény életmód, dohányzás, magas életkor, terhesség, fogamzásgátló tabletták.

Mit tehetünk ellene?

- Rendszeres vénás torna, melyet érdemes fekvő testhelyzetben, megemelt alsó végtaggal végezni, több órás utazás során egyszerű gyakorlatok, utána séta.

- Ülő testhelyzetben célszerű a lábakat alátámasztani, így kisebb a véroszlop magassága, a vénákat nem feszíti a vénás nyomás.

- Fekvő testhelyzetben javasolt a lábak megemelése, felpolcolása.

- Megfelelő sport választása! Elsősorban: úszás, kerékpározás.

- Nehéz fizikai munka (cipekedés) kerülése.

- Meleg vizes fürdő, szaunázás, napozás kerülése. ( Meleg hatására tágulékonyabbá válnak az erek, ezért fokozódnak a panaszok a meleg hónapokban.)

- Túlsúly viselése jelentős rizikófaktort jelent, rost dús étrend bevezetése.

- Kerülni kell a szoros zoknit, szűk öveket, szűk nadrágot, megfelelő sarokmagasságú cipő viselése ajánlott. Kompressziós harisnyák vagy rugalmas pólya hordása.

Természetesen már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni!

 

 


Tetszett a cikk?
 

2017. március 28.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!