Barion Pixel
  

Alattomos betegség: lassan alakul ki a lúdtalp



 

A lúdtalp kialakulásának számos oka lehet. Legnagyobb százalékban örökletes tényezőről beszélhetünk, de több olyan rizikófaktor is előidézheti, amelyet el lehetne kerülni némi odafigyeléssel. Helytelen terhelés, túlterhelés, túlsúly, extrém lábbeli viselése is hozzájárulhat a lúdtalp kialakulásához. Dr. Börzsei-Knoll Veronika, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ ortopéd-traumatológusa hangsúlyozta, a panaszok mihamarabbi észlelése után minél előbb keressünk fel egy ortopédust.

– A lúdtalp és a tünetei is fokozatosan alakulnak ki és sajnos a legtöbben csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor fájdalmat is éreznek. Ez azonban már a betegség kései fázisa, amely nem visszafordíthatatlan ugyan, de el lehetne kerülni – fogalmazott Dr. Börzsei-Knoll Veronika.

 

Ezek a lúdtalp kialakulásának jelei

 

A lábspecialista szerint szemmel is jól látható tünetei vannak ennek a mozgásszervi problémának: nyugalmi állapotban befelé fordul a boka, vagy nem a megszokott, normális helyzetben áll. Az ilyen típusú boltozati deformitásnál bizonyos izomcsoportok  túlműködnek, megnyúlhatnak, míg más izomcsoportok zsugorodhatnak, ezáltal megbomlik az izomegyensúly. Ezt kell mihamarabb megállítani, hogy elkerülhetőek legyenek a krónikus gyulladások, vagy az esetleges ín-, izomsérülések, szakadások.

 

A gyógytornász segíthet

 

– Egy gyógytornász által vezetett, rendszeres, speciális lúdtalp-gyógytornával eredményt lehet elérni. Külsőleg nem lesz feltétlenül nagy a változás, de az izmok megtanulják a helyes működést, visszaáll az eredeti rugalmasságuk, így az állás, a járás, egyéb mozgásforma harmonikussá válik, a fájdalom pedig megszűnik. Ezeket a gyakorlatokat be lehet építeni a mindennapi életbe. Nagyon fontos azonban, hogy a gyógytornás kezelések végeztével sem szabad abbahagyni a gyakorlatok elvégzését – tette hozzá a szakember, aki intézményükben rendszeresen végez mozgásszervi szűrővizsgálatokat. Az ilyen alkalmak során a lúdtalp mellett bokasüllyedésre, térd- és bokaproblémákra, de akár a gerinc rendellenességeire is fény derülhet.

A torna mellett felnőtt korban kiegészítő kezelésnek ajánlják az egyedi cipőbetétet. Egy számítógép analizálja a talpat, az azon lévő nyomáseloszlást, és ezáltal készül el az egyedi, saját talphoz idomuló cipőbetét. Ez a vékony egészségügyi eszköz a súlypontot korrigálja, ezáltal a korábban nem működő izmok is aktív munkára kényszerülnek. A legtöbb esetben ez a kombinált kezelés, vagyis a rendszeres cipőbetét viselése és egy speciális lúdtalptorna a megoldás a panaszokra.

 

A babák lúdtalpasak

 

Vannak azonban helyzetek, amelyek alkalmával inkább beszélhetünk túlbuzgóságról, mint igazi bajról. A kisgyerekes szülők nem tudják, vagy elfeledkeznek róla, hogy egy gyermek nagyjából három éves koráig jelentős változásokon megy át. Mivel ezeknek a gyerekeknek még nincsen rendesen kialakult járási mechanizmusa, teljesen normális, hogy a babák lúdtalpasak. Ezt, az esetek nagy részében, kisiskolás korra mind kinövik. Mivel évente célszerű gyermekorvosi szűrésre elvinni a gyereket, itt kiderülhet, hogy egy magától megoldódó lábboltozati problémáról, vagy valóban kezelést igénylő lúdtalpról van szó. Utóbbi, súlyosabb esetben kisebb műtéti eljárással korrigálható.

 

 

(Forrás: Galenus)


Tetszett a cikk?
 

2021. május 31.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!