Barion Pixel
  

Allergiás betegségek és gyógyszereik



 

  • Az allergiás betegségeket négy típusba oszthatjuk. Az I. vagy azonnali típusba tartozik a szénanátha és a hozzá társuló szemtünetek mellett a csalánkiütés és az allergiás asztma.
  • A II. és III. típusba elsősorban bizonyos gyógyszerallergiák sorolhatók. Ezek szintén gyorsan, de nem azonnal alakulnak ki, általában órák vagy egy-két nap alatt jönnek létre a tünetek, melyek lehetnek vérképeltérések, láz, kiütések, ízületi gyulladás vagy akár veseműködési zavar is.
  • A IV. típust késleltett típusnak is nevezzük, mert a tünetek általában csak napok alatt fejlődnek ki. Ezen a mehanizmuson alapul az allergiás bőrgyulladás, melyet például különböző fémekkel, növényekkel vagy latexszel való érintkezés vált ki.

 

Tünetek csak az allergénnel való ismételt találkozás alkalmával alakulnak ki, mivel az immunrendszernek előbb érzékenyednie kell az allergén iránt. Ebből az is következik, hogy allergiás reakciót válthatnak ki olyan anyagok is, amelyekkel az ember már néhány alkalommal találkozott, és akkor semmi problémát nem okoztak.

 


Az utóbbi évtizedekben jelentősen megemelkedett az allergiás megbetegedések száma, amit leginkább a javuló higiéniával tudunk magyarázni. Az immunrendszer érése az első életévben zajlik. A gyerekbetegségek csökkenése miatt a fertőzések elleni immunválasz nem erősödik meg olyan mértékben, így az allergiás típusú immunválasz kerülhet túlsúlyba.

 

A kezelés

 

Az allergia kezelésére számos gyógyszerünk van. A szénanátha és szemtüneteinek kezelésére használt, vény nélkül is elérhető antihisztaminok hatékonyan csökkentik az enyhe-középsúlyos tüneteket. A ma használt, úgynevezett második generációs szerek nagyon biztonságosak, mellékhatást alig okoznak. Legfeljebb enyhe álmosító hatással kell egyes szerek esetében számolni. Ilyenkor célszerű másik antihisztamint kipróbálni, mert az álmosító hatás tekintetében az egyes szerek különböznek.

 


Súlyosabb tünetek esetén, különösen ha az orrdugulás is jelentős, vagy asztmatikus rohamok is kialakulnak, kortikoszteroid orrspray-k vagy inhalátorok használhatók. Megfelelő alkalmazás mellett ezek a helyi készítmények szintén biztonságosak, használatuktól nem kell félni.

 


Súlyos akut allergiás reakció kezelésére az adrenalininjekció használatos, mely mind a keringést, mind a légzést támogatja az orvosi segítség érkezéséig. Ilyen súlyos allergiában szenvedő betegek esetén öninjekciózó készletet rendelhet a kezelőorvos.

 


A közhiedelemmel ellentétben a kalcium nem rendelkezik allergia elleni hatással. Aki allergiára gyanakszik, forduljon segítségért gyógyszerészéhez vagy súlyosabb esetben kezelőorvosához, akik a hatékony és biztonságos gyógyszert ki tudják választani.

 



Forrás: Tábi Tamás PhD / egyetemi adjunktus, Patika Magazin


Tetszett a cikk?
 

2018. július 05.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!