Barion Pixel
  

Amit a batátáról tudni érdemes



 

A batáta az utóbbi években egyre népszerűbb lett, mivel tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal (A, C, B1, B2, B6, E). C-vitamin tartalma 15-30 mg/100 g. A-vitamin tartalma 14000 NE, 961 μg/100g, (RDA 120%). 1,5-2 g/100 g fehérje található benne, ami a többi zöldségféléhez képest soknak mondható. Ásványi anyagokban is gazdag (kálium, réz, mangán, kalcium, vas, magnézium, foszfor, nátrium, cink, szelén…). A béta-karotint is ki kell emelni e zöldség esetében, mely 8500 NE /100g.

 

A Limában található Nemzetközi Burgonyaközpont szakértője, Daniel Reynoso Tantalean írt egy tanulmányt, melyben az áll, hogy a benne lévő sok ásványi anyag miatt a batátának daganatmegelőző hatása van, valamint csökkenti a gyomorrák és a májbetegségek kockázatát. Kutatásai – melyet más tudósok vizsgálatai is alátámasztottak - szólnak arról is, hogy e növény lassítja az öregedést: a narancssárga változatban lévő béta-karotin csökkenti a napsugarak káros hatásait, így óvja bőrünk fiatalságát is.

 

Az antioxidánsok nemcsak a szabad gyökök negatív következményeitől védenek, hanem az immunrendszer működését is javítják. A lila színű édesburgonyában nagyon sok antocianinon van, mely gyulladásgátló, javítja a kognitív funkciókat.

 

A batáta javítja az immunrendszer működését, nagyon gazdag élelmi rostban (3,3g/100g), jó szolgálatot tesz a székrekedés és a puffadás elleni harc során. Sőt, a rostok elősegítik a jó baktériumok növekedését a bélben.

 

Alacsony a zsír- és koleszterintartalma, és cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, mivel segíti stabilizálni a vércukorszintet és csökkenti az inzulin ellenállóképességet. Száz gramm energiatartalma 490 KJ (117 kcal), tehát ideális választás diéta során is.

 

 

A cikk teljes hosszában elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2021/04/17/amit-a-batatarol-tudni-erdemes/


Tetszett a cikk?
 

2021. április 30.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!