A fekete nadálytőről joggal mondhatjuk, hogy egyike a legismertebb, vagy inkább a legszélesebb körben használt gyógynövényeknek. Évelő, 50-80 cm magasra nő meg, szőrökkel borított, levelei tojás vagy lándzsa alakúak, élük hullámos. A borágófélék családjába tartozik - s e tényt pedig le sem tagadhatja, hiszen egyértelműen látszódik a megjelenésében: ha a levelük nem különbözne, minden gond nélkül összekeverhetnénk a kerti borágóval. Külsejét tekintve a nadálytő dekoratív, lila (ibolyás) színezetű virágzatot nevel, egész nyáron át virágzik, így jelentős díszítőértéket is képvisel.
E növényt sok évszázaddal ezelőtt bizonyos esetekben belsőleg is alkalmazták, viszont már a bingeni Hildegard is óva int ettől. Egy 2018-as tanulmány arról tudósít, hogy a modern technika megállapította, hogy helytálló a vélekedés, miszerint a májat terheli a belsőleges használat, ezért nem ajánlott a nadálytő fogyasztása.
Már a középkori gyógyítók is egyet értettek abban, hogy gyulladások, kelések mellett sebek és csonttörések kezelésére is alkalmazható a fekete nadálytő. Ez az a hatás, amely miatt napjaiban is előszeretettel használják a gyökérből készült krémeket. Népszerű még emellett kivonata, tinktúrája is.
Bizonyára sokan ismerik a kenőcsöt, ami zúzódások, rándulások, ficamok, véraláfutások kezelésére alkalmas. Használata teljesen kockázatmentes. Ha kúraszerűen alkalmazzuk, akkor figyelnünk kell arra, hogy 4-6 hét után tartsunk szünetet, mert a májat terhelő anyagok felszívódhatnak a szervezetünkben. Használatától viszont tartózkodjanak a gyerekek, valamint a várandós és a szoptató hölgyek!
A tapasztalatok alapján kiválóan alkalmazható állatoknál is, elsősorban végtag-húzódások esetén. Használják kozmetikai krémek összetevőjeként is bőrpuhító hatása miatt. Hatását a benne található allantoin, nyálka- és cserzőanyagai adják.
A rossz vérellátású lábak kezelésére is segítséget kérhetünk a fekete nadálytőtől! Ehhez kétmaréknyi szárított levelet kell 10 percig kifőzni, majd a főzettel átitatott kendővel 20-30 percig a lábfejet borogatni. Ez a borogatás nagyon kedvezően hat a beszámolók alapján, valamint kockázatmentes. Érdemes kipróbálni, mielőtt műtétre kerülne sor. Természetesen a kezelőorvossal mindig konzultálni kell!
A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:
https://www.fmc.hu/2020/03/20/forrasztofu-randulasra-ficamra-zuzodasra/
2020. március 25.