A föld mélyéből a néha több, mint 1000 m mélyről feltörő víz a különböző kőzeteken áthaladva ásványi anyagokat old ki. Minden ásványvíz többféle anyagot tartalmaz. Főleg nátrium-hidrogén - karbonátot, vasat, jódot, kalciumot, magnéziumot, káliumot, fluort, ként és szén-dioxidot. Vizeink gyógyító erejüket ezeknek az ásványi anyagoknak köszönhetik.
Termálvíz, forrásvíz, gyógyvíz
A föld mélyében levő, 34 °C hőmérséklet elérő vizeket termálvíznek, a 40 °C hőmérsékletet meghaladó vizeket forrásvíznek nevezzük. A gyógyvizek közös jellemzője a magas ásványianyag-tartalom. A gyógy-termálvizek egy kis hányada továbbá radioaktív is. Ilyen hazánkban a Hévízi-tó vize.
A gyógytermálvízben való fürdőzésnek, a balneoterápiának köszönhetően a bőr erei kitágulnak, nő a keringő vér mennyisége, a fájdalmas izomgörcsök oldódnak, a salakanyagok kiválasztása fokozódik, az idült izzadmányok felpuhulnak. A szövetek vegyhatása előnyösen lúgos irányba tolódik el. Csökken a szervezet húgysavtartalma is. A balneoterápia ajánlott: krónikus ízületi gyulladások, több ízületre kiterjedő meszesedés, csigolyaízületek merevségével járó megbetegedés, idült légúti, emésztőrendszeri betegségek, vastagbélhurut, nőgyógyászati gyulladások, köszvény és törések, ficamok kezelésében.
Milyen betegségek esetén ajánlott a balneoterápia?
- krónikus ízületi gyulladások
- több ízületre kiterjedő meszesedések
- csigolyaízületek merevségével járó megbetegedés
- idült légúti, emésztőrendszeri betegségek
- idült vastagbélhurut
- krónikus nőgyógyászati gyulladások
- fémmérgezések
- köszvény
- törések, zúzódások, rándulások, ficamok
- gerincműtét utáni állapotok.
Tanácsok, javaslatok
- Gyógyfürdőzésre a legalkalmasabb időpont a délelőtt, de nem közvetlenül a kiadós reggeli után. Teli gyomorral ne fürdőzzünk.
- Azt, hogy milyen hőfokú vízben és mennyi tartson a fürdőzés, egyénként változhat: a beteg állapotától és alapbetegségétől függően
a beutaló szakorvos állapítja meg a javasolt időtartamot, illetve a szükséges vízhőmérsékletet.
- Általánosságban elmondható, hogy 38 °C-os vízben 10 percnél többet időzni nem ajánlott, az úszás pedig kifejezetten kerülendő.
- 34-35 °C-os vízben már lehet úszni, de még ez a hőfok sem ideális komolyabb sporttevékenységhez.
- Akinek alacsony a vérnyomása, legyen óvatos, mert a meleg vízben még alacsonyabbá válhat.
– Lázas állapotban ne menjünk uszodába, ne vegyünk részt fürdőzésben.
- Akik ischias után lábadoznak, feltétlenül kérjék ki szakorvos tanácsát a fürdőzéssel kapcsolatban, ugyanis a meleg víz hatására a már gyógyulófélben lévő ideggyulladást újra fellobbanthat.
- A gyógyfürdőkúra 4-5. napján általában fellép az úgynevezett "fürdőreakció", bágyadtság, fejfájás, fáradékonyság, álmatlanság, ingerlékenység, rossz közérzet formájában. Néha a fennálló betegség kissé rosszabbodik, reumás vagy más ízületi fájdalom fokozódik, kisebb hőemelkedés lép fel. A kellemetlen tünetek azonban a legtöbb esetben pár óra leforgása alatt, esetleg néhány nap után megszűnnek.
- A fürdőkúra élménye teljesebb, ha azt mozgásgyakorlatok, vízi torna, nap- és légfürdő is kiegészítik.
Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!
(A cikk írója: dr. Benkő András - PatikaMagazin)
2017. november 20.