Barion Pixel
  

Gyógynövény + gyógyszer: veszélyes kombinációk 



Kakukkfű, kankalin, borostyán 

 

A kakukkfű (Thymus vulgaris), a kankalin (Primula vulgaris) és a borostyán (Hedera helix) kivonatait, különféle kanalas készítményeit a megfázásos, köhögős időszakban gyakran alkalmazzák. A köptető tulajdonságú gyógynövények a légutakban lerakódott váladék oldásában, felköhögésében nyújtanak segítséget. Vigyázni kell azonban a gyógyszerek és gyógynövények halmozott alkalmazásával, és két ellenkező hatásmechanizmusú szert nem szabad egyszerre alkalmazni!

A köhögési ingert elnyomó köhögéscsillapítókat (pl. a szintetikus dextrometorfán hatóanyag) és a felköhögést elősegítő készítményeket (pl. a felsorolt gyógynövények) nem szabad együtt szedni. Együttes alkalmazáskor bajt okozhat az, hogy a fellazult, elfolyósodott váladékot nem tudja felköhögni a beteg. Nincs azonban probléma azzal, ha reggel köptetőhöz, este pedig – az elalvást segítendő – köhögéscsillapító szerhez fordul a beteg.

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

 


Tetszett a cikk?
 

2022. július 11.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!