Barion Pixel
  

Gyógynövények a klimax kezelésére



 

Testünkben, ahogy Herakleitosz is mondta: "Az egyetlen állandó a változás maga." Ezt változó korban lévő hölgyek igencsak alá tudják támasztani tapasztalásaik alapján.

 

Aki elérte ezt az életszakaszt, az általában találkozik a hőhullám, a váratlan izzadás, a fejfájás, a hangulatingadozás, a csontritkulás, a vérzészavar és a hirtelen felszökő kilók problémájával is. Mindezekről a múltkor már írtam egy cikket, mely végén megígértem, hogy néhány problémára megoldást ajánlok a folytatásban.

 

Ahogyan legutóbb már említettem: orvosi értelemben a változókor a nő életének az a szakasza, amikor a nemi érettségből eljut a petefészek nyugalmi állapotába. Tehát: leáll a petefészek működése, nem érik több pete, nem termel több sárgatest hormont és ösztrogént. Ez a folyamat körülbelül tizenöt éven át tart (természetesen egyénenként változó): negyvenöt-hatvan éves korig. A menopausáról pedig akkor beszélünk, amikor már nem jelentkezik menstruációs vérzés.

 

A klimax minden nőt érinti, de mindenki másként éli meg ezt az időszakot. A nők húsz százaléka tünetmentes, harminc százaléka enyhe tüneteket tapasztal, ötven százaléknak pedig a mindennapi életét jelentősen zavarják a tünetek.

 

A felnőtt korú hölgyeknek rendszeresen ajánlott többfajta orvosi vizsgálaton is részt venniük akkor is, ha semmilyen panaszuk nincsen. Gondolok itt a különböző szűrővizsgálatokra – mammográfia, méhnyakszűrés stb. -, hiszen korai stádiumban a legtöbb probléma orvosolható.  

 

A változó kor első tünetei – hőhullámok, alvászavar – már 40 éves kor körül jelentkez(het)nek, s ekkor már érdemes jobban odafigyelni testünkre, érzelmeinkre, és időben elkezdeni a kivizsgáltatást / kezelést (ha szükség van rá).

 

Bár a klimax tüneteit a csökkenő ösztrogén-hormon termelődés okozza, mégsem a hormonpótlás az egyetlen lehetséges megoldás a felmerülő problémákra! A hormontartalmú készítmények ugyan gyorsan enyhítik a panaszokat, ám sokan nem szeretnének hormonos kezelésben részesülni.

 

A hormonos kezelés nem ajánlott olyanoknak, akiknek volt már melldaganata, mert növelheti az emlőrák kockázatát és a trombózisra való hajlamnál is kerülni kell. A hormonterápiát erős klimaxos tüneteknél szokták alkalmazni, szakorvosi felügyelet mellett.

 

Ha enyhék a tünetek, érdemes először a természethez fordulni enyhülésért. Több olyan gyógynövény is van, amely jótékony hatással bír(hat) a testre és a lélekre is. Ilyen például a poloskavész, a zsálya, az orbáncfű, a vöröshere, a jamgyökér és a barátcserje.

 

A fürtös poloskavész (Cimicifuga racemosa) az Egyesült Államok északkeleti részének őserdeiben honos. A telepeseknek köszönhetően már 1732-ben szerepelt az európai gyógyszerkönyvekben és gyógyászatban. Az indián asszonyok csodanövénynek tartották, mert nemcsak a női problémákat tudták kezelni vele (pl. menstruációs görcsök és szülési fájdalom oldását), hanem számtalan mást is (pl. lázat, ízületi gyulladást csillapítani), s még a csörgőkígyó harapásakor is elővették.

 

E növénynek olyan összetevői vannak, mint a triterpén-glükozidok, izoflavonok, aromás savak, tanninok, s megtalálhatóak benne különféle zsírsavak, keményítők, cukrok. Mindezek a klimax kezelésének hatékony összetevői. A poloskavészben olyan növényi hormonok vannak, amelyek hasonlítanak az emberi ösztrogén hormonra. – Ezért segíthet a változó korú hölgyeknek.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2019/09/03/gyogynovenyek-a-klimax-kezelesere/


Tetszett a cikk?
 

2019. szeptember 30.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!