Barion Pixel
  

Ha dagadnak a végtagok… – mit kell tudnunk a nyiroködémáról?



 

 

Nyáron lépten-nyomon találkozom dagadt bokájú emberekkel, és amikor megszólítom őket, kiderül, hogy már régóta fennáll az ödémás állapot. Sokan nem tudják, hogy erre van megoldás.

 

Mi az a nyiroködéma?

A nyirokrendszer nyirokcsomókból és nyirokerekből áll, a nagy vérkeringést egészíti ki, az immunrendszer nélkülözhetetlen része.

 

Feladata a salakanyagok, fehérjék és a felesleges víz eltávolítása a szövetekből. A nyiroködéma a nyirokrendszer működési zavara, amikor elégtelenné válik arra, hogy a szövetekből a fehérjedús folyadékot a vénás keringésbe visszajutassa. Ez a zavar  jellemzően duzzanat kialakulásához vezet.

 

Mitől alakulhat ki?

 

A népesség 3-5%-a szenved öröklött vagy szerzett nyiroködémában. Utóbbi esetben károsodás éri a nyirokrendszert daganatos műtétet követően, amikor a nyirokcsomókat eltávolították vagy besugarazták, súlyos baleset után, visszér és bypass-műtétet követően, súlyos visszeresség és trombózisos állapot után, vagy gyulladásos állapotok pl. többszöri orbáncot követően.

 

Helytelen életmód miatt is kialakulhat nyirok duzzanat, az elhízás továbbfokozhatja a tüneteket.

 

Milyen tünetei vannak?

 

Jellegzetes tünetei vannak, amelyek könnyen felismerhetők. Az ödéma első jele lehet, hogy a ruha ujja vagy a cipő szűkké válik, ügyetlenebb lesz a kéz illetve nehezedik a járás, és már pihenésre sem szűnik meg a duzzanat. A végtagok fokozatosan vastagabbá válnak, a körfogat különbség már centiméterekben mérhető, a kézfej és a lábfej cipószerűen, az ujjak hurkaszerűen megduzzadnak. A kemény, tömött tapintatú ödéma nehezíti a mozgást, az érintett oldal elnehezül, és feszítő fájdalom is jelentkezhet.

 

Nyiroködéma nemcsak végtagokon alakulhat ki, hanem arcon, törzsön, külső nemi szerveken is.
Emlőműtét során a nők 30-40 %-ánál keletkezik nyirokelfolyási zavar. Mivel az operáció közben eltávolítják a hónalji nyirokcsomók egy részét vagy akár az összest, ezért különösen nagy a kockázata a nyiroködéma kialakulásának, amit a sugárkezelés és a kemoterápia tovább fokoz. Ezért a műtét előtt és után elengedhetetlen lenne az onkológusnak és a sebésznek a nyiroködémás kockázatra felhívni a betegek figyelmét.

 

Gyógyítható-e a nyiroködéma?

 

A nyiroködémából sajnos nem lehet meggyógyulni, de eredményesen kezelhető, akár tünetmentessé is válhat a páciens. Helyes életmóddal, gondozással és egyénre szabott megfelelően összeállított terápiával fenntartható az ödéma mentes állapot. Az életminőséget nagy mértékben javítja, ha könnyedebb a mozgás, ha csökken vagy megszűnik a feszítő fájdalom, miközben esztétikai okok miatt az önbecsülés és a társas kapcsolatok is javulhatnak.

 

Gyógyszeres kezelés nem megoldás, a vízhajtó szedése hatástalan, mert nem alkalmas a fehérjedús nyirokfolyadék elvezetésére. Ajánlhatók az ödéma mérséklésére a vegetatív idegrendszer működését szabályozó gyógyszerek, illetve a szövetek ionegyensúlyát helyreállító nyomelemek: kálcium, kálium, magnézium. A komplex kezelés kiegészítőjeként hatásosak lehetnek a keringést javító gyógyszerek, amelyek az erek falának rugalmasságát fokozzák. Adható még homeopátiás készítmény ami serkenti a nyirokrendszer működését, ami a szervezet öngyógyító mechanizmusa által segít.

 

  • terápiás eljárások

– Az ödéma mentesítő kezelésnek mindig terápiás eljárások kombinációjából kell állnia. Ezek a kézi nyirokdrenázs, a kompressziós fáslizás, a kompressziós gépi kezelés, a mozgásterápia, a bőrgyógyászati kezelés, az életmódbeli tanácsadás, a pszichológusi és diétás tanácsadás.

 

– A nyiroködéma megfelelő kezeléséhez szükség van a limfológiában jártas bőrgyógyász szakorvos javaslatára és kontrolljára, képzett terápiás szakemberek, azaz a nyiroködéma ellátására specializálódott gyógytornász, gyógymasszőr, valamint ápoló munkájára. Minden esetben meg kell határozni, hogy a kezelésnek van-e ellenjavallata.

 

– A kézi nyirokdrenázs során a gyógytornász vagy a képzett gyógymasszőr speciális, fogásokat alkalmaz, amivel serkenti a nyirokrendszer működését és segíti a nyirokelvezetést. A több rétegű fáslizás speciális rugalmas pólyákkal történik. Kiegészítő anyagok, gumilapok is szükségesek a teljes fásli felhelyezéséhez, ezzel egyenletesebbé téve az erekre ható nyomást. A speciális torna célja a vénás és nyirok keringés javítása, ami a gerinctorna elemeivel valamint sok légzési gyakorlattal az izompumpa aktív bevonásával érhető el.

 

– A mechanikus kompresszió alkalmazásakor a gép által előidézett nyomáshullám segíti a nyirokfolyadék kiürülését a szövetekből. A kompressziós gépi kezelés csak akkor alkalmazható, ha a nyirokelfolyásnak nincs akadálya. A kezelés során szükség van a vérnyomás kontrollálására. A piacon bárki által hozzáférhető nyirokmasszázs illetve hullám masszázs gépek többsége nem alkalmas nyiroködémások kezelésére. Szakorvosi javaslat és kontroll nélkül az ilyen „önkezelés” komoly egészségügyi veszélyforrás.

 

Fontos a korai felismerés a jobb kezelési eredmény érdekében

 

A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt betegség mozgás korlátozottsághoz, akár a munkaképesség elvesztéséhez, tartós egészségkárosodáshoz vezethet, súlyos szövődmények, sebek, gombás fertőzések alakulhatnak ki. A kompressziós gép  nem megfelelő alkalmazása következtében életveszélyes állapot is kialakulhat, trombózis és agyembólia. A hiányos szakértelemmel végzett kézi masszázstól a betegnek súlyos gyulladása, akár orbánca is lehet. Rossz a túl szoros vagy az épp túl laza fáslizás.

 

A tartós eredmény elérése érdekében életmódváltás szükséges. Javasolt az észszerű testsúly csökkentés megfelelő diétával és mozgásterápiával. Kerülni kell a napozást, termálfürdőt, szoláriumot, szaunát, és az érintett végtagokon a sérüléseket, a vérnyomás mérést, a vérvételt, az infúziót, a túlzott terhelést és a cipekedést. Ajánlott az ideális testsúly megőrzése a rendszeres mozgás, úszás, séta, szobabicikli használata és a bőr napi szintű hidratálása.

 

Ödéma mentesített állapotban, szakorvos javaslatára hordható a kompressziós gyógyharisnya, ami csak a kezeléssel elért ideális állapot fenntartását célozza. A nyiroködémás betegeknek otthon is folytatniuk kell a szakintézetben begyakorolt fáslizást, a tornát és az önkezelő drenázs fogásokat, és jó, ha ehhez a hozzátartozóktól is kapnak megfelelő segítséget. Véleményem szerint szükség lenne nyiroködémás betegklubok létrehozására, ahol a betegek utógondozását lehetne segíteni.

 

 

(Írta: Füredi Rita - diplomás gyógytornász)


Tetszett a cikk?
 

2019. április 18.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!