Barion Pixel
  

Hogyan és miért szívja vérünket a szúnyog?



 

A szúnyogok kiirthatatlan, megátalkodott rovarok. Rengeteg bosszúságot – esetenként betegségeket – okoznak, s egyedül azok az állatok örülnek nekik, amelyek táplálékként tekintenek rájuk. Ezek a rovarok a Nematocera (szúnyogalkatúak) alrendjébe tartoznak. A család 3500 faja ismert. A legtöbb idetartozó faj nőstényei az emberek és az állatok vérét szívják, így tökéletes járványterjesztők. A trópusi szúnyogfajok (a moszkítók) például a malária elterjedéséért (is) felelősek.

 

A szúnyogok az egész világot benépesítették. Szeretik a meleget és a nedvességet: ezért hemzsegnek a tópartokon, folyók mellett, illetve a kerteket díszítő tavacskák környékén, amely oly’ divatos manapság. Sőt, a vízgyűjtő hordókat is örömmel használják bölcsőnek, hiszen a nőstény szúnyog pocsolyákba, háborítatlan állóvizekbe vagy lassan csordogáló vizek felszínére rakja le petéit. A peték száma elérheti a háromszázat is. Csomókba állnak össze, és látható, ahogy úsznak a vízen, mint egy kis hajó.

 

A hímek csak pár napig élnek, létük célja a párosodás. A nősténynek fésűs csápja van, a hímnek tollas. A nőstény lassabban ver a szárnyaival, ez adja a zümmögő hangot – amit meghall a hím, és máris jöhet az ismerkedés!

 

A hímek ártalmatlanok, növényi nedvekkel táplálkoznak. A nőstények is főként növényi nedveken élnek, ám ahhoz, hogy sikeresen lerakhassák petéiket, (egyes fajoknál) legalább egyszer vért is kell szívniuk életük során. Ez lehet madarak, vagy emlősök vére. Ha nem szívnak vért, akkor a lerakott peték életképtelenek lesznek, mert nem kapják meg a szükséges tápanyagokat.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

http://fmc.hu/2017/07/16/hogyan-es-miert-szivja-verunket-a-szunyog/

 

 

Nem szeretné, ha megcsípné egy szúnyog Önt vagy gyermekét? Netán már meg is csípte? 

Érdekődjön a PatikaPlus Gyógyszertárakban a megoldásról! 


Tetszett a cikk?
 

2018. május 28.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!