Barion Pixel
  

Hogyan kezeljük a köhögést gyógynövényekkel?



 

Először is meg kell határoznunk, hogy mikor van szó száraz, s mikor hurutos köhögésről?

 

Száraz köhögéskor

 

Száraz (más néven: inger) köhögés esetén a légutakban nem található felszítható váladék. Ez főként allergiás vagy légúti megbetegedésekre jellemző.

 

Ilyenkor olyan gyógynövényeket ajánlatos használni, melyek géles védőréteggel vonják be a nyálkahártyát, s csökkentik annak ingerlékenységét. Segíthet a kamilla, a lándzsás útifű, az orvosizilizgyökér, az izlandi zuzmó. A legtöbb gyógynövénnyel többfajta problémát is orvosolhatunk (a kamillának például gyulladáscsökkentő hatása is van), így mindenképpen ajánlott a kezdeti stádiumban természetes alapú kezeléssel próbálkozni.

 

A fehérmályva vagy orvosi ziliz levelének és gyökerének, valamint a keskenylevelű útifű levelének és a hársfa virágának a nyálkaanyagai mind mérsékelhetik a légutak irritációját. A köhögést csillapíthatják a nyugtató hatású növényi drogok: a citromfű, az orvosi pemetefű is.

 

A martilapu is megvédi a gyulladt nyálkahártyát, s csökkenti a száraz köhögési ingert. Cseranyagokat, növényi savat, triterpéneket is tartalmaz. Fogyasztása kizárólag kúraszerűen javasolt, mert nagy dózisban árthat a májnak.

 

Májusban gyűjthető a bodzavirág (benne: kvercetintartalmú illóolaj, glikozidák, rutin, kolin, nyálka és csersav), amit szintén felhasználhatunk e célra, ahogyan a fehér akácot is. Az akácvirág a köhögés csillapítása mellett enyhíti a gyomorégést is – íze pedig igencsak kellemes!

 

A szurokfű – oregánó – a köhögéscsillapítás mellett nyugtatja az idegeket is, az orvosi veronika pedig az ereket is tisztítja. A cikóriasavat, alkilamidokat és illóolajokat tartalmazó bíbor kasvirág remek immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatású – és szintén jó a köhögés ellen.

 

 

(A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva: http://www.patikaplus.hu/hirek/betegseg/mi-minden-allhat-a-hosszan-tarto-kohoges-hattereben-1.html )

 


Tetszett a cikk?
 

2021. december 02.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!