„Nagyon fontos, hogy megfelelő életvitelt alakítsunk ki ebben az időszakban (is), mert csak így tudjuk megőrizni lelki és mentális egészségünket!” – hívja fel olvasóink figyelmét Háry Ildikó párkapcsolati tanácsadó.
A mentálhigiénés segítőként és mediátorként is dolgozó fehérvári hölgy kifejtette, hogy a kiegyensúlyozott életmódnak a jelenlegi helyzetben kimondottan hangsúlyos szerepe van.
Ennek összetevői: a munka és szabadidő megfelelő aránya, valamint a rendszeres testmozgás és az optimális táplálkozás.
Ezen kívül szem előtt kell tartani egy másik nagyon fontos pillért is, mely elemei: a biztonságérzet, a kiszámíthatóság, az, hogy legyen jövőképünk, megfogalmazott célunk, s, hogy kialakítsunk egy megfelelő élet- és bioritmust. Normális esetben lényeges szempont még a kortársainkhoz/barátainkhoz való kapcsolódás, a kimozdulás/környezetváltozás és a folyamatos „feltöltődés”.
A szakértő szerint a fent említett kritériumok közül most nagyon keveset tudunk érvényesíteni, ám mégis törekednünk kell arra, hogy egyfajta „átrendeződéssel”, „újratervezéssel”, tudatos szervezéssel megóvjuk meglévő mentális egészségünket.
Mi lehet ebben a segítségünkre?
Amit elsőként említeni kell, az a szoros napirend összeállítása: meg kell találnunk a megfelelő arányt az otthoni, zárt környezetben minden szükséges tevékenységre vonatkozóan.
Akár egy órarendet is összeállíthatunk azért, hogy strukturáljuk a napot, s véletlenül se folyjon szét. Kell a keret! Jelöljünk ki idősávokat a tanulásnak, az étkezésnek, a játéknak, a pihenésnek, a testedzésnek, s a társainkkal való online kapcsolódásnak.
„Fontos, hogy ne boruljon fel a bioritmusunk!” – figyelmeztet Háry Ildikó – „Tartsuk be a napkeltével és napnyugtával történő ébredést és elalvást. Ilyenkor hajlamosak a diákok, s a felnőttek is éjszakába nyúlóan fennmaradni, hiszen nem kell másnap korán kelni. Így viszont nagyon enerválttá válik az ember. A huzamosabb éjszakázás miatt másnap fáradtak leszünk, a napközbeni alvás pedig nem pihentet megfelelően!”
Ha valaki sokat tartózkodik a lakásában (életvitele megváltozik), akkor sokszor több ételt is vesz magához. Ezért nagyon oda kell figyelnünk az étkezésünkre is, ha beszorulunk a négy fal közé: tartózkodjunk a gyorsan felszívódó szénhidrátoktól, a magas szénhidrát-tartalmú ételektől, a cukros, egészségtelen nasiktól. Gondoljunk arra, hogy az otthoni környezetben sokkal kevesebbet mozgunk, így sokkal kevesebb energiára van szükségünk, mint „általában”. Az étel, amit elfogyasztunk, legyen tápanyagban dús, vitaminokban gazdag étel. Tartsuk szem előtt azt is, hogy az immunrendszerünket erősítenünk kell!
A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:
https://www.fmc.hu/2020/03/28/hogyan-ne-orulj-meg-a-negy-fal-kozott/
2020. március 31.