Barion Pixel
  

Hogyan védekezzünk a fejtetvesség ellen? – Megelőzés



Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Epidemiológiai Központ nemrég közösen hívta fel a szülők figyelmét arra, hogy célzott odafigyeléssel megelőzhető a gyermekközösségekben megjelenő fejtetvesség, amely minden évben visszatérő jelenség.

 

A fejtetű elsősorban az általános iskolákban, de az óvodákban és a bölcsődékben is gyakran megjelenik. A fejtetű fertőző betegséget nem terjeszt, ártalma elsősorban a viszketés és vakarózás. A fejtetű vérrel táplálkozik, a „harapáskor” bejut a nyála a sértett területbe, ami irritációt okoz, s viszketést eredményez. A vakarózástól pedig másodlagos bőrgyulladás is kialakulhat. No, és persze maga a tudat is kellemetlen, hogy a hajunkon kéretlen lakók vannak…

 

A fejtetű elsősorban közvetlen érintkezés útján terjed, leggyakrabban pedig úgy, hogy játék közben a gyerekek feje egymáshoz ér. Azonban egyik személyről a másikra bizonyos közösen használható tárgyakkal (pl. sapkával, fésűvel, hajkefével) is átvihető. A közös használati tárgyak főként az óvodában hordoznak veszélyeket, amikor a gyermekek „fodrászkodnak”, egymást fésülik, fonják társuk haját. Ugyanilyen „kapcsolódási pont” lehet a közösen használt ágynemű, plüssállat is!

 

Sokan úgy gondolják, hogy „ciki”, ha a gyermek tetves, holott ez egyáltalán nem az, hiszen a fejtetű jelenléte nem azt jelenti, hogy nem vagyunk elég tiszták, hogy nem mosakodunk. A fejtetű a frissen mosott hajba is bele tud költözni.

 

A fejtetvesség tehát egy kényelmetlen, kellemetlen „átmeneti állapot”. S azért e jelző, mert többfajta megoldás is létezik arra, hogy megelőzzük e bajt, illetve, ha már észleltük a bogarakat, akkor könnyedén megszabaduljunk tőlük! Irtását pedig azért se szabad halogatni, mert nagyon gyorsan szaporodik!

 

Első fázis a megelőzés!

 

A fejtetűirtószerek – ahogyan nevük is mutatja – nem alkalmasak a megelőzésre! A PatikaPlus Gyógyszertárakban is kaphatók olyan szerek, amelyek úgy működnek, mint egy szúnyogriasztó: minden reggel be kell fújni velük a hajat. Létezik még speciális sampon is megelőzésre, amelyet 2-3 naponta kell használni.

 

Hogy pontosan melyik terméket használja prevenciós céllal? – Erről kérdezze meg a PatikaPlus Gyógyszertárakban gyógyszerészeinket, akik az aktuálisan kapható szerekről örömmel nyújtanak tájékoztatást Önnek!

 

Paranit samponok  például rendkívül népszerű termékek!

 

Akár használtjuk az említett szereket, akár nem, mindig fordítsunk kellő gondot a hajápolásra és a fésülködésre! Ellenőrizzük rendszeresen gyermekeink haját, hogy nincs-e benne élő tetű vagy serke.

 

Mit tegyünk, ha hajtetűt (vagy serkét) találunk? – Erről lesz szó a következő részben.

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 04.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!