Nemrég szó volt arról, hogy a szúnyogok – mintha egy precíz műtétet hajtanának végre – nagyon kifinomult módon végzik a vérszívást: a bőrünk alá szúrnak egy vékony kis csövet, ami hat apró tűből tevődik össze. Ezek együttes működése szükséges a vérszíváshoz. Az első két tű nagyon éles, észre se venni, ahogy behatolnak a testünkbe. A második pár kampóként működik, megtartják a szöveteket, hogy a harmadik pár elvégezhesse a dolgát: ezeken kémiai receptorok vannak, amelyek segítenek megtalálni a vért, és fel is szívható velük a nedv.
Azt is említettük már, hogy a szúnyogok nagyon sok betegséget hordozhatnak: maláriát, nyugat-nílusi vírust, sárgalázat, dengue-lázat, vagy „simán csak” viszketést és kellemetlenséget zümmögésükkel, látókörünkbe történő behatolásukkal.
E rovarok a vírusokat nyálukkal adják tovább emberről emberre vagy állatról emberre szállva. (A hatodik tűvel juttatnak olyan kémiai anyagot a bőrbe, amely a vér kiszívását megkönnyíti. Ez egy antikoaguláns anyag, és a vér megalvadását akadályozza meg.) A nyugat-nílusi vírus az Egyesült Államokban is megtalálható, míg a malária, dengue-láz főként a trópusi területeken fordul elő.
A harapásnyom egyébként el is fertőződhet (akkor is, ha az előbb említett betegségekről nincsen szó a csípés során), mivel a csípés megsérti a bőrünket, és a vakarás során bekerülhetnek a baktériumok a testünkbe. Ezért ajánlott vakarás helyett hidrokortizol tartalmú krémet vagy zselét az adott felületre kenni. A hideg, jeges borogatás is segíthet.
A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:
http://fmc.hu/2017/07/30/hogyan-vedekezzunk-a-szunyogok-ellen/
Nem szeretné, ha megcsípné egy szúnyog Önt vagy gyermekét? Netán már meg is csípte?
Érdekődjön a PatikaPlus Gyógyszertárakban a megoldásról!
2018. június 18.