A száj környékét érintő égő, bizsergő érzéssel, hólyagosodással, majd pörkösödéssel, esetleg kisebb vérzéssel járó ajakherpesz nem csak fájdalommal jár, hanem kozmetikai és pszichés problémát is okoz. A kezelés nélkül hét-tíz napig tartó betegség egyéntől függően évi egy, de akár évi tizenkét alkalommal is támadhat.
Fizikai és lelki megterhelés is eredményezheti
Valamennyi esetben, ha reaktiválódnak a kórokozó herpesz vírusok, újra és újra fellángol a kellemetlenség. Alapvetően minden olyan folyamat, ami az immunrendszert gyengíti, erősen igénybe veszi, legyen szó akár fizikai, akár lelki megterhelésről, mind-mind a herpeszes hólyagok megjelenéséhez vezethet.
Emiatt okozhatják például a különféle, lázzal járó fertőzések, vírusos kórképek, így az influenza is azt, hogy megjelenjen a herpesz.
Az influenzás betegekre jellemző kimerültség és kialvatlanság csak tovább ront az állapoton, még gyengébbé teszi az immunrendszert, így az még kevésbé képes a herpesz vírusok által indított támadást visszaverni. A téli időszakban emiatt szembesülhetnek a herpeszre hajlamosak azzal, hogy még szinte ki sem lábaltak az influenzából, máris a herpesz kellemetlenségeivel kell szembenézniük.
Mit lehet tenni a tünetek jelentkezésekor?
- Herpeszellenes helyi kezeléssel, azaz gélek vagy krémek alkalmazásával a gyógyulási idő lerövidíthető, és elérhető az, hogy a megjelenő herpeszes hólyagocskák ne nőjenek olyan nagyra, mint kezelés nélkül.
- A gyógyszertárban vény nélkül kaphatók antivirális hatású készítmények (pl. aciklovir vagy penciklovir hatóanyagok), illetve a herpeszvírusok sejteken belüli terjedését megakadályozó patikaszerek (pl. tromantadin vagy dokozanol hatóanyagok).
- Herpesz esetén kipróbálható a gyógynövény alapú hatóanyagot, a karbenoxolont tartalmazó szer is. Továbbá, citromfüves készítmények is javasolhatók a tünetek enyhítésére.
(Forrás: PatikaMagazin)
2018. január 26.