A kínai bazsalikom nevelése, életformája alapvetően nagyon hasonló a „hagyományos” bazsalikomhoz (Ocimum basilicum L.) képest. A különbségek a növény szemlélése során szinte egyből szembe ötlenek, mivel a levélszél és a levélforma teljesen más a két növénynél. A kínai bazsalikom talán a csalánra hasonlít jobban, s valószínűleg ezért kapta a „fekete csalán” elnevezést is.
Fő eltérésként a felhasználását említeném - főként a mi nyugati gyakorlatunkban megfigyelve. Nálunk a bazsalikom inkább fűszerként ismeretes. Gondoljunk például a paradicsomos ételekre vagy a pizzaszószra. A gyógyászatban elsősorban a forrázatát használjuk bélrenyheség, puffadás esetén, de étvágygerjesztőként is kiváló. Ezzel szemben a kínai bazsalikom (Perilla frutescens L.) hazánkban inkább a gyógyászatban használatos gyulladáscsökkentésre, vagy kivonatolva kenőcs alapanyagaként.
Ha teaként szeretnénk fogyasztani, akkor forrázatot készítsünk belőle. Ez esetben forró, nem lobogó vízzel kell leönteni a növényt (szárított leveleket), lefedni, tíz percig állni hagyni, majd leszűrni. Gyakran gyömbérrel együtt készítik el. A tradicionális kínai gyógyításban kezdődő meghűlés, köhögés esetén rendszeresen fogyasztják e nedűt. Kúraszerű használata a diabétesz ellen is hatékony lehet.
Aromája nagyon kellemes, ami eleinte élénk zöld színű, majd barnás színezetűvé válik. Az íze kissé kámforos hatású, de nem bántóan. Sokakat a csokoládéra emlékeztet.
A teáját gyakran allergiakezelésre is alkalmazzák. Ehhez a levelekből és a magból nyert olajat használják fel. A gyógyászatban rendkívül sokrétűen alkalmazható: depresszió, gyulladás, fertőzések, ételmérgezések, emésztőrendszeri panaszok, tumorok ellen is hatásos, mivel antioxidáns, gyulladáscsökkentő, allergia ellenes, baktériumölő, köhögéscsillapító és lázcsökkentő hatású.
A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:
https://fmc.hu/2019/09/28/kinai-bazsalikom-disznoveny-gyogynoveny-fuszer-es-zoldseg-is-egyben/
2019. szeptember 30.