Barion Pixel
  

Kis táplálkozási ABC: Nyomelemek – Szelén, Réz, Mangán



 

Szelén

 

Az emberi szervezet kb. 6 mg szelént tartalmaz. A legnagyobb koncentrációban a körömben, májban és a fogzománcban mutatható ki. 0,2 mg napi bevitel felett toxikus hatása van, így vigyázni kell a megfelelő bevitelre!

A szelén segíti az E-vitamin hasznosulását. (Az E-vitamin a szabad gyökök megkötésében segít. Anabolikus hatásai s van.) Részt veszt a sejtvédő folyamatokban. Az immunrendszer megfelelő működésében is szerepet játszik.

 

Fő források:

Gabonafélék (kukorica, rizs, búza), hüvelyesek, hús (csirke, pulyka), tengeri állatok (hal, rák)….

 

Réz

 

Egy felnőtt emberi szervezet kb. 80 mg rezet tartalmaz. Sok rész található a szemben, szívben, májban, izomban, agyban, vesében. A réz szükséges a vas felszívódásához. (A vas fő feladata az oxigén- és szén-dioxid-, illetve az elektronszállítás.) A túl kevés réz vashiányhoz vezethet, az pedig vérzékenységhez. A réz a fehérjék alkotórésze. Az immunrendszer és a központi idegrendszer működésében is nagy szerepet játszik.

 

Fő forrásai:

Halak, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék, lencse, dió…

 

Mangán

 

Egy felnőtt szervezetben kb. 12-20 mg mangán van. A mangán elengedhetetlenül szükséges egyes aminosav-, szénhidrát- és koleszterinanyagcsere folyamatokhoz. A mangán segíti a sebgyógyulást, a csontképződést, és antioxidáns funkciója is van. Egyes fémek (vas, kálcium, kobalt) gátolja a felszívódást.

 

Fő források:

Avokádó, banán, spenót, kelkáposzta, brokkoli, grapefruit, hüvelyesek, málna, narancs, póréhagyma, teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak…

 

Bár az őszi-téli időszakban mindig előtérbe kerül az immunrendszer megerősítése, tudnunk kell, hogy nemcsak télen, hanem mindig fontos bizonyos tápanyagok, létfontosságú vegyületek bejuttatása szervezetünkbe!

Nem hanyagolhatjuk el soha vérnyomásunk karban tartását, agyműködésünk támogatását, a megfelelő koleszterinszint elérését, látásunk élességének megőrzését! Ezért olyan keresettek például az ómega-3-tartalmú készítmények is.

 

 

Figyelem!

A PatikaPlus Gyógyszertárakban 2017. november 31-ig akciós áron vásárolhat most többféle vitamint!

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 26.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!