Barion Pixel
  

Kisvirágú füzike



Gyűjtése nyártól őszig tart, azonban mivel sok hasonló megjelenésű (borzas füzike, rózsás füzike, erdei deréce) faj ismert, gyűjtése gondos odafigyelést igényel. Körülbelül 4 kg friss gyógynövényből kapunk 1 kg száraz hatóanyagot, „drogot”. Hatóanyagai között megtalálhatóak flavonoidok, szterolok és polifenolok is.

A régi korok elbeszélései alapján az ősi indiánok égési sebekre borogatásként használták, míg 19. században az északi országok lakosai teát főztek belőle és hasmenéses panaszok esetén fogyasztották.

Immunerősítő, vízhajtó ás antioxidáns hatással is rendelkezik. Rendszeres hatása javasolt középkorú férfiak számára a jóindulatú prosztata megnagyobbodás (prostata hyperplasia) elkerülése végett (hetente egy csészével ajánlott fogyasztása). Csökkenti az éjszakai vizelések gyakoriságát, növeli az egyszerre ürített vizelet mennyiségét, gyulladáscsökkentő hatása miatt kiváló gyógyír a hólyaggyulladás kezelésére. Hozzászokni nem lehet, ismert káros mellékhatása nincs, így rendszeresen fogyasztható.

Belsőleges felhasználásnak módja a következő: 1 evőkanál füzikét csészébe helyezünk, leöntjük körülbelül 2,5 dl forró vízzel, majd letakarva állni hagyjuk 15-20 percig. Minden esetben reggel éhgyomorra fogyasszuk!

A prosztata megnagyobbodás elkerülésére készítendő italba a kisvirágú füzikén kívül kakukkfüvet, csalánlevelet, gyermekláncfüvet és vadárvácskát is teszünk. Egy evőkanálnyi gyógynövény keveréket leöntünk 2,5 dl forró vízzel, 25 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A prosztata gyulladása esetén naponta 2-3 csészével ajánlott fogyasztása, súlyosabb betegség fennállásakor viszont 1-2 hónapig érdemes folytatni a kisvirágú füzike kúraszerű fogyasztását!


Tetszett a cikk?
 

2017. február 09.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!