Barion Pixel
  

Köhögés­csillapítás gyógynövényekkel



 

 

Nem mindegy, milyen a köhögés  – jellegétől függően eltérő készítményeket kell használnunk:

  • hurutos köhögésre

Produktív köhögésnél, amikor a beteg a légutakra, hörgőkre letapadt kóros váladékot felköhögi, nem tanácsos elfojtani a köhögést. Ilyenkor a tavaszi kankalin gyökerének, a közönséges borostyán leveleinek, illetve az ökörfarkkóró virágainak kivonatát ajánlják, amelyek a légutakra tapadt nyák elfolyósítását és kiürítését segítik.

  • száraz köhögésre

Száraz köhögésnél, amikor a légutak nyálkahártyái erős irritációnak vannak kitéve, elsősorban a fehérmályva vagy orvosi ziliz levelének és gyökerének, a keskenylevelű útifű levelének vagy a hársfa virágának nyálkaanyagai mérsékelhetik a légutak nyálkahártyájának irritálását és a torokkaparás érzését. Mellettük köhögést csillapító és nyugtató hatású növényi drogok (pl. kakukkfű, orvosi pemetefű, citromfű) is jótékonyak lehetnek a kínzó köhögések csillapításában.

 

Méz és illóolajok, kenőcsök

 

A különféle gyógyteákat célszerű mézzel fogyasztani, mert a torokkaparás érzésének megszüntetését a méz is segítheti. A gyógyteák és cseppek hatékonyságát a külsőleg alkalmazható kenőcsökkel, gyógyfürdőkkel és illóolajok inhalálásával (1 liter vízre kb. 5-10 cseppnyi illóolajat téve) fokozhatjuk.

 

Teakeverék kínzó, száraz köhögés csillapítására:

 

Orvosiziliz-levél 3 rész
Hársfavirág 2,5 rész
Kakukkfű 1,5 rész
Ökörfarkkóró-virág 1,5 rész
Ánizsmag 1,5 rész

A teakeverékből 1 csapott evőkanálnyit három deciliter forrásban lévő vízzel leöntünk, majd 10-15 percig állni hagyjuk. Ezután szűrjük le, és a teát lehetőleg mézzel ízesítve kortyonként fogyasszuk, naponta 2-4 adagnyit. Az így készült teából gyermekeknek is adhatunk, kisebbeknek félóránként egy, nagyobbaknak óránként 2 evőkanálnyit.

 

(Forrás: Galenus)


Tetszett a cikk?
 

2021. szeptember 22.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!