Barion Pixel
  

Legyen otthon lázmérő!



 

 

A klasszikus higanyos lázmérő már a múlté! Higanyos lázmérőket gyártani és forgalmazni 2009 áprilisa óta tilos az Európai Unióban, így Magyarországon is.

 

Továbbra is vannak ún. „lerázós” lázmérők, amelyeket a higany helyett egyéb, színes anyaggal töltöttek meg. A mérés elve ebben az esetben is a hőtágulás, amiből következően egy lázmérés ideje kb. 4 perc. A higanyos lázmérők utódai a hónaljban és a szájban (nyelv alatt) egyaránt alkalmazhatók.

 

Digitális változatban is kaphatók lázmérők, amelyek formájukban a hagyományos lázmérőkhöz hasonlítanak, bár elemmel működnek, folyadékkristályos kijelzőjük van, és csipogással jelzik, ha például kész egy lázmérés. Ezek az eszközök általában a bekapcsolást követően maximum egy perc alatt üzemkészek. Gyorsak, jellemzően már egy perc elteltével számszerűen mutatják a mért hőmérsékletet.

 

Hónaljban, szájban és végbélben egyaránt alkalmazhatók. Sok esetben ezek a készülékek műanyagból készülnek, ami törésbiztos, kényelmes lázmérést tesz lehetővé – akár a végbélben is. A számkijelzővel rendelkező lázmérők közkedveltek, és kedvező áron elérhetők a gyógyszertárakban.

 

Elterjedőben vannak az emberi test által kibocsátott infravörös sugarakat detektáló lázmérők, amelyek homlokra vagy fülbe helyezhető feltéttel rendelkező digitális lázmérők. Az elemmel működő homloklázmérők digitális kijelzőn mutatják a mért hőmérsékletet; ami akár a készülékek memóriájában is elraktározható. A velük való mérés – a helyes technika elsajátítása után – könnyű és gyors, mindössze néhány másodpercet igényel, és akár még akkor is kivitelezhető, amikor a gyermek alszik.

 

A választék széles, mert az előbbieken túl léteznek még lázmérő cumik, homlokra helyezhető, a lázat színváltoztatással jelző lázmérő lapocskák is.

 

 

(Szerző: Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerész - Patika Magazin)

 

 


Tetszett a cikk?
 

2020. február 13.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!