A klasszikus higanyos lázmérő már a múlté! Higanyos lázmérőket gyártani és forgalmazni 2009 áprilisa óta tilos az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Továbbra is vannak ún. „lerázós” lázmérők, amelyeket a higany helyett egyéb, színes anyaggal töltöttek meg. A mérés elve ebben az esetben is a hőtágulás, amiből következően egy lázmérés ideje kb. 4 perc. A higanyos lázmérők utódai a hónaljban és a szájban (nyelv alatt) egyaránt alkalmazhatók.
Digitális változatban is kaphatók lázmérők, amelyek formájukban a hagyományos lázmérőkhöz hasonlítanak, bár elemmel működnek, folyadékkristályos kijelzőjük van, és csipogással jelzik, ha például kész egy lázmérés. Ezek az eszközök általában a bekapcsolást követően maximum egy perc alatt üzemkészek. Gyorsak, jellemzően már egy perc elteltével számszerűen mutatják a mért hőmérsékletet.
Hónaljban, szájban és végbélben egyaránt alkalmazhatók. Sok esetben ezek a készülékek műanyagból készülnek, ami törésbiztos, kényelmes lázmérést tesz lehetővé – akár a végbélben is. A számkijelzővel rendelkező lázmérők közkedveltek, és kedvező áron elérhetők a gyógyszertárakban.
Elterjedőben vannak az emberi test által kibocsátott infravörös sugarakat detektáló lázmérők, amelyek homlokra vagy fülbe helyezhető feltéttel rendelkező digitális lázmérők. Az elemmel működő homloklázmérők digitális kijelzőn mutatják a mért hőmérsékletet; ami akár a készülékek memóriájában is elraktározható. A velük való mérés – a helyes technika elsajátítása után – könnyű és gyors, mindössze néhány másodpercet igényel, és akár még akkor is kivitelezhető, amikor a gyermek alszik.
A választék széles, mert az előbbieken túl léteznek még lázmérő cumik, homlokra helyezhető, a lázat színváltoztatással jelző lázmérő lapocskák is.
(Szerző: Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerész - Patika Magazin)
2020. február 13.