Mezei zsurló
A mezei zsurló (Equisetum arvense) Magyarország leggyakoribb zsurlófaja. Szereti a nedves réteket, a szántókat, erdőszéleket, az árokpartokat, patakpartokat. Sokszor irtani is kell a gazdáknak, mert képes elterjedni a belvizesedésre hajlamos szántóföldeken.
A népnyelv hívja vesefűnek, surlófűnek, ólomsimítófűnek, sikárlófűnek, kannamosófűnek, békarokkának is. Kovasav tartalma magas, ezért érdes, kemény a tapintása. Az „ólomsimítófű” elnevezés is innen ered: már a rómaiak ezzel fényesítették, súrolták az ónedényeket. Persze, nemcsak tisztításhoz használták őseink!
A népi gyógyászatban nagy becsben tartották vérzéscsillapító hatása miatt. Tudományos kutatások igazolják, hogy hatásos vese- és hólyagproblémák esetén, ideggyengeségkor, depressziónál, légúti problémánál. Kiváló vizelethajtó, vértisztító, salaktalanító, izzasztó, helyreállítja az emésztést, gyógyítja a sebeket, segít a vesemedence-gyulladáskor, hüvelyi fertőzések megjelenésekor. Köszvényes embereknek is ajánlott, hajhullásra is javasolni szokták, valamint gyenge és töredező körömnél, az ödémás lábakra, a fogíny gyulladására is javallott.
Mindemellett legyőzhetjük vele a mandulagyulladást és a köhögést is. Sőt, torokfájáskor is nagyon hatásos, ha gargalizálunk vele.
A gargalizáláshoz tegyünk egy púpozott teáskanál zsurlót 2 dl forró vízbe, majd 1-2 perc múlva szűrjük le és naponta többször is öblögessünk vele!
Figyelem! Krónikus szív- és vesebetegeknek nem ajánlott a mezei zsurló teájának fogyasztása, és nem keverendő össze a mocsári zsurlóval, mely mérgező!
Flavonoidokat, kovasavat (8-10% szilícium tartalom), dikarbon savakat, mangánsókat, alkaloidokat (palusztrin, nikotin), káliumkloridot, alumíniumkloridot, szaponinokat (equisetonin), szerves savakat (akonitsav, oxálsav, almasav), kávésav-észtert is tartalmaz.
A mezei zsurló fiatal hajtásait június-augusztus folyamán érdemes begyűjteni.
A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:
https://fmc.hu/2022/01/02/mezeizsurloval-es-kakukkfuvel-a-torokfajas-ellen
2022. január 03.