A hideg idő beköszöntével egyre többen szenvednek a köhögéstől, mely akár az éjjeli, nyugodt alvást is megzavarhatja. Az ember általában ilyenkor azt hiszi, hogy légúti megbetegedés áll a háttérben, ám több oka is lehet annak, hogy valaki köhög.
Asztma
Ilyen például az asztma, mely kialakulását előre jelezheti az elhúzódó köhögés. Az asztma a tüdőbe vezető légutak krónikus, gyulladásos megbetegedése, amikor a hörgők simaizmai összehúzódnak és a tüdőben lévő sejtek több nyákot termelnek – fokozva így a szűkületet a légutaknál. Aki asztmás, az gyakran tapasztal nehézlégzést, szorítást a mellkasnál, nehéz kilégzést. Amikor roham tör rá a betegre, akkor is köhöghet, hiszen a hörgőknél keletkező váladéktól automatikusan meg akar szabadulni. Az asztma az esetek kétharmad részében allergiás eredetű. A leggyakoribb kiváló ok a házi poratka, a kutyaszőr, macskaszőr, gomba-spóra, a pollenek….
Az asztmát tüdőgyógyász tudja megállapítani, s a szükséges kezelés előírni, mely kontrollálhatja a betegséget / a tüneteket. A jól beállított gyógyszeres / inhalátoros kezelés tünetmentessé teheti ezt a betegséget, illetve érdemes speciális (Buteyko módszer-alapú) légzőgyakorlatokat is végezni.
Reflux
Ha nem zár teljesen a gyomorszáj, akkor gyomrunk savas tartalma visszajut a nyelőcsőbe (esetleg a gégébe – onnan pedig a légcsőbe), s ez az ingerlés köhögést okoz. Ezt nevezzük reflux-nak, amit sokszor egy jó gégész is meg tud állapítani a torkunkba pillantva. Tünete lehet továbbá a torokban jelentkező maró érzés (a sav miatt), savanyú íz a szájban, csuklás, kellemetlen lehelet, tartós torokfájás, hányinger, fulladás érzése, gyomorégés… A panaszok sokszor éjszaka fokozódnak, mivel a fekvő helyzet miatt könnyebben visszaáramlik a savas gyomortartalom a nyelőcső és a garat irányába.
A refluxra többfajta savlekötő, speciális tea kapható, illetve a táplálkozási szokások megváltoztatásával is sokat tehetünk e probléma megszüntetéséért: hagyjuk el például a tejet, a glutént, a cukrot, a savas italokat, a fűszeres ételeket. Ha valaki asztmás, akkor fontos, hogy a refluxot is kezeljék, mivel e két betegség egymást provokálja.
Krónikus hörghurut
Ha begyullad a légutakat borító nyálkahártya és a nyáktermelő mirigyek megduzzadnak, akkor fokozottabbá válik a váladék-termelődés és tartós köhögést fog eredményezni. Hörgő szűkület nélkül előfordulhat idült hörghurut, vagy hörgő szűkülettel COPD-s tünetként. Elsősorban a dohányosok érintettek ebben, de nemdohányosoknál is előfordulhat légköri vagy munkaköri ártalmak miatt.
Tüdőgyulladás
A köhögés a tüdőgyulladás kezdeti tünete is lehet, de fennmaradhat a betegség lezajlása után hetekig is. A tüdőgyulladás járhat lázzal – vagy anélkül. Nem mindig könnyű felismerni, mert eltérő tünetekről van szó, eléggé egyedi, ezért mellkasi röntgen szükséges a diagnózis felállításához.
(A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva: https://fmc.hu/2021/09/25/mi-minden-allhat-a-hosszan-tarto-kohoges-hattereben )
2021. december 02.