Barion Pixel
  

Minden, amit a torokfájásról tudni érdemes



 

A torokfájás az egyik legbanálisabb tünet, mégsem intézhetjük el egy kézlegyintéssel, mondván: „Semmiség az egész!” Különösen akkor nem, ha a fájdalom egyre erősebb, s már nyelni is alig tudunk, esetleg a nyaki nyirokcsomók jelentős duzzanata kíséri, és a betegnek magas a láza, gyenge, elesett állapotban van. Ha ilyen tüneteket észlelünk, ne várjunk tovább, hanem forduljunk mielőbb orvoshoz!

 

„A torokfájás általában nem szokott súlyos szövődménnyel járni” – magyarázta dr. Kovács László. – „Többnyire egyszerű meghűlés, vagy enyhe vírusfertőzés áll a háttérben, ami néhány napon belül akár gyógyszeres kezelés nélkül is meggyógyulhat. Ilyenkor, ha belenézünk a beteg torkába, az egyébként halványpiros garatívet a középen lelógó nyelvcsappal együtt élénk, néha egészen sötét árnyalatú vörösnek látjuk (esetleg kissé duzzadtnak), és a hátsó garatfal is hasonló színű, jelezve, hogy a torok, illetve garat nyálkahártyája gyulladásban van.

 

A fájdalom többnyire nem erős, esetleg csak torokkaparást vagy enyhe égést érzünk. Kísérheti hőemelkedés, de 2-3 nap alatt általában a fájdalom elmúlik, azonban követheti nátha, tüsszögés, köhögés, így elhúzódhat egy hétig a gyógyulás. Ez tehát az "egyszerű" torokgyulladás, ami akár gyógyszer nélkül vagy néhány torokfertőtlenítő tabletta elszopogatásával, teázás, bő folyadékfogyasztás, esetleg nagyobb adag (1000 mg) C-vitamin szedése mellett szépen gyógyul.”

 

Az orvos hozzátette, hogy a megelőzésben is fontos szerepe van ősztől tavaszig a C- és D-vitamin, valamint az immunerősítő készítmények rendszeres szedésének, illetve a táplálkozásnak, ami megfelelő arányban tartalmazzon zöldségeket, nem túl édes, de magas vitamintartalmú gyümölcsöket (alma, grapefruit, citrom).

 

Fontos a rendszeres mozgás: lehetőleg a szabadban - még télen is, persze fokozatosan szoktatva hozzá magunkat az egyre hidegebb levegőhöz.

 

„Itt egy alig említett, ám nagyon lényeges dolog érdemel figyelmet: a helyes légzés!” – emelte ki a tüdőgyógyász. – „A légzésnek mindig, még mozgás közben is orron át kell történnie, ami a be- és kilégzésre egyaránt érvényes! Az orr ugyanis felmelegíti, szűri (a kórokozóktól is), és nedvesíti a levegőt, így véd bennünket a torokgyulladástól, hörghuruttól, tüdőgyulladástól.”

 

Néha sajnos nem egyszerű torokgyulladástól szenved az ember, hanem valami súlyosabb betegség, fertőzés áll a háttérben. A torokfájás nemcsak kórokozókkal történő fertőzések, hanem például allergia vagy reflux betegség következménye is lehet.

 

Ilyenkor általában kevésbé erős és kínzó a fájdalom, s inkább toroktáji diszkomfort érzést él meg a beteg. Tapasztalhat viszketést, kaparást, esetleg enyhe égést is.

 

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2021/12/12/minden-amit-a-torokfajasrol-tudni-erdemes?fbclid=IwAR2zGVU4_ZChpyS95J3V-tPfm-X067x2UKVFiRNWiN0CVnnoGAvCSqi6WH0


Tetszett a cikk?
 

2021. december 12.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!