Barion Pixel
  

Mindent a vérnyomásról



Magas vérnyomás:

140/90 Hgmm feletti érték. Általában mind a szisztolés, mind a diasztolés érték megemelkedik. Legtöbbször nem okoz panaszt, csak akkor, amikor visszafordíthatatlan elváltozások alakulnak ki az érrendszerben. Ilyen az agytrombózis, az agyvérzés, a szívinfarktus, a szívelégtelenség, a veseelégtelenség, a szemfenéki elváltozások.

A hipertónia a fejlett országokban népbetegségnek számít. A népesség legalább 15 százalékának van tartósan az említett határértéknél magasabb vérnyomása. Magyarországon évente csaknem 5000 ember halála írható a magas vérnyomás számlájára. Ám bizonyos becslések szerint ennél is rosszabb  helyzet, mivel minden nyolcadik halálesetben játszik valamilyen szerepet a hipertónia, ezzel maga mögé utasítva a daganatos megbetegedések okozta halálozást.

Izolált szisztolés vérnyomás-emelkedésről akkor beszélünk, ha a vérnyomás első, szisztolés értéke nagyobb, mint 140 Hgmm.

 

Rosszindulatú magas vérnyomás - malignus hypertonia: a magasvérnyomás-betegség különösen súlyos formája. Akkor beszélünk róla, ha a diasztolés, második érték 130 Hgmm, vagy ennél magasabb. A betegség kezelés nélkül - három-hat hónapon belül - halálhoz vezethet.

A malignus hypertonia sürgősségi ellátást igényel.

 

Alacsony vérnyomás: ennek fennállása esetén a vérnyomáscsökkenés olyan mértékű, hogy szédülést, ájulást okoz. Minél kevesebb vért pumpál a szív, annál alacsonyabb lesz a vérnyomás. Ezt találjuk kiszáradás során is.

Amennyiben az erek kitágulnak, a vérnyomás szintén leesik. A vérnyomásérzékelők a nyakban és a mellkasban folyamatosan érzékelik a vérnyomás alakulását. Ha például a vérerek kitágulnak - gondoljunk például a nyári hőségre -, a szív frekvenciája megnő és az ütések erősödnek.

 

Ingadozó vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás a normális és a magas, vagy éppen az alacsony és magas értékek között mozog. Ingadozó vérnyomás oka lehet rosszul beállított magasvérnyomás-betegség, de idegrendszeri hatás is. Ingadozó vérnyomás gyanúja esetén mindenképpen tanácsos  elvégezni a 24 órás ambuláns vérnyomás-monitorozást.

 

Másodlagosan emelkedett vérnyomást kiváltó okok és betegségek:

  • vesebetegségek, veseartéria szűkülete, mellékvese-daganat, adrenalint termelő daganatok

  • gyógyszer-mellékhatás - például szteroidok szedése esetén

  • terhesség

Ajánlott célvérnyomás értékek hipertóniás betegeknél:

  • magas vérnyomásban szenvedők: <140/90 Hgmm

  • cukorbeteg magasvérnyomású betegek: <130/80 Hgmm

  • cukorbetegség okozta vesebetegség esetén: <130/80 Hgmm

  • hipertónia okozta vesebetegség esetén: <130/80 Hgmm

  • időskori, izolált szisztolés vérnyomás-emelkedés esetén: <140/90 Hgmm

  • idült veseelégtelenség, veseátültetés után: <130/80 Hgmm

  • vesepótló, dialíziskezeléskor: <140/90 Hgm.

Magas vérnyomás kezelhető kockázati tényezői:

Elhízás: minél magasabb a testtömegindex, annál nagyobb a veszélye a hipertónia kialakulásának.

Dohányzás: a nikotin érösszehúzó hatású, így fokozza a szívizom terhelését.

  • Túlzott alkoholfogyasztás

  • Mozgásszegény életmód

  • Stressz

  • Zsíros, túlzottan sós, rostokban szegény étrend

 

(Forrás: Egészségtükör)


Tetszett a cikk?
 

2018. február 13.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!