Barion Pixel
  

Mit tud az arthrosisról?



 

A reuma egy fajtájáról van szó

  • IGAZ

Valóban a reumás megbetegedések egyike. Nem gyulladásos ízületi elváltozás, hanem a porckopás felgyorsulásával függ össze, ami a porcsejtek megújulási képességének csökkenésével jár. Az arthrosisban szenvedő betegeknél az ízületeket fedő porc fokozatosan elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassú folyamat során felszívódik.



Az életkor előrehaladtával mindenki szenved tőle

  • HAMIS

Az igaz, hogy az arthrosis gyakrabban fordul elő, ahogy öregszünk, de nem minden idős embernél jelentkezik. Egyes felmérések szerint egyébként az arthrosisok mintegy 35%-a 40 éves kor előtt kezdődik. 



Családi előzménye van

  • IGAZ

Az arthrosis valódi oka nem ismeretes, valószínűleg több tényező együttes hatására alakul ki, de az öröklődés szerepet játszhat benne. A manifesztálódás okai közé tartozhat többek közt a túlsúlyosság, a sérülések (pl. többszörösen rosszul gyógyuló rándulások), mértéktelen erőkifejtés, túlzott megterhelés (nehéz munka, versenyszerű sportolás stb.).



A kezet érinti leginkább

  • HAMIS

A gerinc ízületi degenerációja – mely hátfájás formájában jelentkezik – a betegség leggyakrabban előforduló fajtája. Ezután következik a térd-, kéz-, váll-, csípőízületek arthrosisa.



Minél több jele van a röntgenfelvételen, annál jobban fáj

  • HAMIS

A fájdalom nem mindig áll arányban a röntgenképen kimutatott eltérésekkel – különösen nem a csípő esetében. Az arthrosis pl. nagymértékben zavarhatja a járást, miközben az elváltozás a röntgenképen kevéssé látszik jelentősnek. De ennek a fordítottja is igaz lehet: az ízületi bántalmat jelzi a röntgenkép, míg a beteg nem érez fájdalmat. 



Amikor szenvedünk tőle, a lehető legkevesebb mozgás ajánlott

  • HAMIS

Ellenkezőleg: nem szabad „takarékoskodni” a mozgással, folytatni kell az addigi fizikai aktivitást az izomtónus megőrzése érdekében. A rendszeres testmozgás egyúttal a betegség megelőzésének is egyik eszköze. Ideális mozgásformák: vízi torna, evezés, kerékpározás – azzal a feltétellel, hogy abbahagyjuk, amint a fájdalom jelentkezik.



A súlyvesztés enyhítheti a fájdalmat

  • IGAZ

És nem csak a túlsúlyosság által leginkább érintett térdízületi porc kopása esetében. Tanulmányok kimutatták, hogy fennáll a kapcsolat a túlsúlyosság és pl. az ujjak arthrosisa, fájdalomérzete között is. Általánosságban az orvosok úgy értékelik, hogy egy 10%-os súlyvesztés mintegy 24%-kal javítja az arthrosisos beteg életminőségét.



Nincs rá hatékony gyógyszer

  • HAMIS

Noha az oki terápia még nem felfedezett, a tüneti kezelés során alkalmazott gyógyszerekkel (paracetamol, nem szteroid gyulladásgátlók) eredményesen enyhíthető a fájdalom, és a betegség progressziója is lassítható.

A terápia részét képezik az ízületi porc két alkotóelemét, a kondroitint és a glükózamint tartalmazó gyógyszerek. Az elismert tény, hogy többféle kezelés együttesen hozhatja a legjobb eredményt: a fellángoláskor a gyógyszeres kezelés mellett a mozgásterápia, gyógytorna, akupunktúra, gyógyfürdő mindenképp javít a betegek állapotán.

 

Természetes megoldások fájó ízuleteknek

 

  • A glükózamin az ízületi porc természetes építőköve.
  • Tudományos vizsgálatok igazolják, hogy a glükózamin-szulfát olyan hatékonyan képes csökkenteni a fájdalmat, mint a nem szteroid fájdalomcsillapító szerek.
  • Javítva ezáltal az ízületek terhelhetőségét.
  • A glükózamin-szulfát képes megállítani az ízületi porc további romlását.
  • Bizonyos mértékig képes újjáépíteni az elhasználódott porcot is.
  • Alkalmazása hosszabb ideig, kúraszerűen szükséges.
  • Előnye, hogy nem vagy csak csekély mellékhatással rendelkezik, még hosszú ideig történő alkalmazás esetén is
 
 
Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!
 
 
(Forrás: Galaneus)

Tetszett a cikk?
 

2017. november 20.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!