Barion Pixel
  

Mítosz vagy igazság? - 2. rész



Mik azok az omega zsírsavak? Mire használhatók bizonyítottan?

     Modern életünk velejárója, hogy az étrendünkben jelentősen megnőtt a zsírbevitel. Sajnos nem az egészségünk számára fontos telítettlen zsírsavakat tartalmazó ételek nyertek teret, hanem az egészségtelen telített zsírsavakban gazdagak.

Egészségtelen zsírok:

- Transzzsírok (a szervezet számára nehezebben lebonthatók, könnyebben lerakódhatnak az érfalra) ezek a zsírsavak az olajok hidrogénezésekor (megnöveli a termékek eltarthatóságát és ízstabilitást adnak) keletkeznek, illetve létrejönnek az olajok hevítésekor (ezért kerüljük az olajok többszöri felhasználását) gyulladáskeltők, fokozzák az érelmeszesedést.

                                                         Mítosz vagy igazság? - 2. rész

- Telített zsírsavak: hevíthetők, komoly hátrányuk hogy emelik a vérben a „rossz” koleszterin szintjét. Telített zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek: húsok, a sertészsír, a teljes tejből készült tejtermékek (mint pl. a vaj és a tejszín), a kókuszdió, a kókuszolaj, a pálmaolaj.

Egészséges zsírsavak:

Többszörösen telítettlen zsírsavak: omega-6, omega-3.
Az Omega-3-nak van tudományosan igazolt hatása. Omega-3 zsírsavakból többféle létezik:

ALA=α-linolénsav, EPA=eikozapentaénsav, DHA=dokozahexaénsav J

 (ALA: ez tovább alakul EPA-vá, DHA-vá, de mindösszesen 1% képes az átalakulásra, ez fontos lehet ha omega-3mal dúsított élelmiszert veszünk) fő forrásuk a  tengeri halak.

Omega -3 zsírsavak előnyei:

- csökkenti a vérzsírszintet (triglicerid)
- csökkenti a vérnyomást
- gyulladáscsökkentő hatású
- csökkenti a thrombus képződés esélyét
- javítja az érfal funkciókat
- sokízületi gyulladásban (reumatoid artritis) igazoltan csökkenti a gyulladást

Hogyan vigyünk be a szervezetbe, és főleg mennyit:

- Heti kétszer együnk halat.
- Növényi olajak (lenolaj, dióolaj, szójaolaj, tökmagolaj,napraforgóolaj) jelentősége kicsi, mivel kis mennyiségben vannak jelen az étrendben.
- Ha nem megy a hal beillesztése az étrendbe, illetve ha bármilyen szív koszorúér betegségünk van, vagy a vérzsír értékeink közül a triglicerid szintünk magas, akkor fogyasszunk gyógyszer minőségű garantált hatóanyag tartalmú, és tisztaságú, megfelelő EPA/DHA arányú Omacor kapszulát, vagy étrendkiegészítők közül  Omegadefendet.

Minimum napi 1000 mg-ot vigyünk be ha a kapszulás megoldást választjuk.

 


Tetszett a cikk?
 

2017. március 11.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!