Barion Pixel
  

Ökörfarkkóró – a légúti betegségek gyógyítója



 

Az ökörfarokkóró az Európai Gyógyszerügynökség hivatalosan is elismert gyógynövényei közé tartozik. Nyálkaanyagokat (3-8%), szaponinokat, flavonoidokat (1-4%) és karotinoidokat tartalmaz.

 

Szaponintartalma miatt kiválóan használhatjuk hurutos köhögés esetén. Nagyon jó nyálkaoldó. (Leggyakrabban légzőszervi problémák kezelésére javasolják.) Nagyon jól használható száraz és asztmatikus köhögésre is – nyálkatartalmánál fogva. (Bár e célra inkább a levelét ajánlott használni.) Heszperidin tartalmánál miatt hozzá nyúlhatunk felső légúti hurutok, hőemelkedés, láz csillapítása céljából is.

 

A szilikózis gyógymódját is jelentheti, mert a tüdő hegesedését megakadályozza és regenerálja a szöveteket. Az erős dohányosoknak és különböző tüdőbetegségtől szenvedőknek is ajánlott a fogyasztása. A tüdőgyulladást is kezelhetjük vele, mert enyhíti a mellkasi fájdalmat.

 

Hasmenés, rossz emésztés, bélhurut előfordulásakor cser- és keserűanyag tartalmának vehetjük hasznát. A gyomorrontásra is kúraszerűen ajánlott. Megemlítendő, hogy méregteleníti a hasnyálmirigyet, a lépet. Segít megszüntetni a májgyulladást, a sárgaságot. Jól jön felfázáskor, hólyaghurut, vesehurut, vesegyulladás, hólyaggyulladás esetén is.

 

Öblítőként használhatjuk külsőleg szájüregi sebekre, gyulladásokra is. Borogatóként kelésekre tehetjük. Rakhatjuk a szemünkre is, ha fertőzéses szemgyulladás gyötör, mert nagyon jól kitisztítja az elfertőződött sebeket.

 

Ülőfürdőt is készíthetünk belőle, ha aranyér kínoz – és reuma esetén is. Vizelethajtó, vértisztító hatásáról sem szabad elfeledkezni. Ráadásul még a szőke hajat is érdemes leöblíteni vele, mert enyhén hajszőkítő hatású. A szőke haj fényes és egészséges lesz tőle. (Ezért készítenek világos hajúaknak sampont is belőle!)

 

E növény teáját nagyon jól használhatjuk köhögés csillapítására. Ebből adódóan ajánlott meghűléses betegségekre, gége- és garathurutra is. Az állatgyógyászatban is használják az ökörfarkkóró gyógyerejét: a kisállatok hurutos köhögését enyhítik vele!

 

Ha teát szeretnénk készíteni az ökörfarkkóróból, akkor egy teáskanálnyi virágot forrázzunk le 2 dl vízzel, hagyjuk állni 15 percig, majd naponta 2-3 alkalommal kortyolgassuk. A túlságosan forró vízzel vigyázni kell, mert a nyálkaanyagok hőre érzékenyek! Az ökörfarkkóró virágainak nincsen különösebb / jellegzetes íze, így nyugodtan keverhetjük olyan tealevelek közé, melyeket egyébként fogyasztani szoktunk.

 

 

 

A cikk folytatása teljes egészében elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2022/02/05/okorfarkkoro-a-leguti-betegsegek-gyogyitoja


Tetszett a cikk?
 

2022. február 07.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!