Barion Pixel
  

Orrdugulás és kezelése



 

 

Elsősorban gyermekeknél okoznak tüneteket a megnagyobbodott orrmandulák, illetve esetenként az orrba dugott idegen test.

 

Az orrüreg feladata sokrétű:

1. párásítja, felmelegíti a levegőt;
2. felfogja a kórokozókat; illetve az allergéneket, szennyeződéseket;
3. fontos szerepe van a hangképzésben;
4. a szaglás szerve.

 

A tartósan gátolt orrlégzés számos negatív következménnyel jár.

A hang dünnyögővé válik; a nyitott szájjal történő légzés során a levegő párásítás és melegítés nélkül közvetlenül kerül a légutakba meghűléses tüneteket, torokfájást, köhögést okozva.

Csecsemőknél a hörgők hirtelen kialakuló görcse súlyos légzészavart eredményezhet.

Az orrnyálkahártya-duzzanat hajlamosít arcüreggyulladásra, középfülgyulladásra és a kellemetlen pattogó érzést okozó fülkürthurutra.

Tartós fennállása szaglásromlást eredményezhet. Az orrdugulás tünetei rendszerint melegben és éjjel fokozódnak.

 

A téli hónapokban elsősorban a cseppfertőzéssel gyorsan terjedő légúti vírusok okozta közönséges náthával kell számolnunk, mely tüsszögést, vizes orrfolyást, orrdugulást okoz. Tartós fennállása esetén a vírusok "kapunyitogató" szerepe révén a baktériumok könnyen megtelepszenek, az orrváladék tapadóssá, elszíneződötté, sűrűbbé válik és gyakoriak a szövődmények.

Fontos tehát a nátha megelőzése, melyet vitaminokkal, a higiéniás szabályok betartásával és betartatásával ("zsebkendőbe köhögj és tüsszents!") érhetünk el.

Nem kevésbé fontos a már kialakult orrdugulás kezelése sem. Az orrdugulás ellenes szerek érszűkítő hatásuk révén hatnak. A hatás fokozását, kellemessé tételét egyes esetekben nyákoldók, más esetben illóanyagok kombinálásával érik el.

A helyileg alkalmazott szerek három kiszerelésben kaphatók: orrkenőcs, orrcsepp és orrspray formájában.

 

Az ideális orrnyálkahártya-duzzanatot csökkentő szerekkel szembeni elvárásoknak az orrspray kiszerelés felel meg a legjobban, mert:
• könnyen, kényelmesen adagolható;
• pontosan azonos mennyiségű hatóanyagot juttat be;
• a hatóanyag egyenletesen oszlik el az orrnyálkahártyán;
• a hatóanyag nem folyik a garatunkba és nem csöpög ki az orrunkból.

 

Az orrspray hatását fokozzák az illóanyagok, mint például a mentol, a kámfor és az eukaliptusz, melyek felületvédő anyagaik révén megvédik az orrnyálkahártyát a kiszáradástól és kellemes, hűsítő érzést keltenek.

Allergiás eredetű tünetek esetén a lokálisan alkalmazott orrdugulás-csökkentők egyrészt enyhítik a szimptómákat, másrészt elősegítik az allergiaellenes szerek felszívódását az orrnyálkahártyáról, ezért nélkülözhetetlenek a kiegészítő kezelésben.

Összefoglalva: az orrdugulás sok kellemetlenséget okoz önmagában is, az elhúzódó nátha következményei pedig sokszor komolyabb betegségek lehetnek, mint maga az alapprobléma. Védekezzünk tehát ellene megelőzéssel, illetve mielőbbi tüneti kezeléssel!

 

(Forrás: PatikaMagazin - Dr. Gyarmati Éva infektológus, csecsemő- és gyermekgyógyász)


Tetszett a cikk?
 

2018. január 12.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!