Barion Pixel
  

Orvosi Pemetefű



A gyógynövényt az egyiptomi kultúrában mágikus célokra használták, emellett nátha és hörghurut kezelésére is bevetett növény volt. Az ókortól kezdve folyamatos feljegyzések vannak a légútra kifejtett kedvező hatásáról, gyógyászati felhasználásáról.
Hazánkban egy széles körben ismert és elismert gyógyszerész, Réthy Béla által megálmodott Pemetefű cukorka formájában ismert leginkább, amely köptető és köhögéscsillapító hatással rendelkezik, jó használatot tesz meghűlés esetén valamint a letapadt nyák feloldásában. A gyógynövény kedvező hatását a benne lévő premarrubiinnek valamint a kivonási eljárás során  belőle képződő marrubiinnek és marrubenolnak tulajdonítják. Tartalmaz még emellett flavonoidokat, illóolajokat, kávésav származékokat is.  Hatóanyagai között a marrubiinsav nátrium-sója serkentőleg hat az emésztőműködésre, fokozza az epetermelést és a gyomorsav szekréciót is, így kitűnően alkalmazható diszpepsziában, epe-és májbántalmak esetén is.

Az orvosi pemetefű akut és krónikus hörghurut, étvágytalanság, emésztési rendellenességek kezelésére alkalmazható. Napi adagja 4,5 g. Emésztési panaszok enyhítésére a napi adag harmadát a főétkezések előtt kb. fél órával kell teaként elfogyasztani. Egyéb indikációk esetén étkezéstől függetlenül alkalmazható.
Teaként való alkalmazásakor 3 dl forró vízzel leforrázunk 1-2 teáskanálnyi összevágott pemetefüvet, majd 10 perc elteltével leszűrjük. Kesernyés íze miatt mézzel, cukorral ízesíthetjük. 

Nagy adag alkalmazásakor hashajtó, menstruációs ciklust megváltoztató hatással rendelkezik. Várandósság és szoptatás ideje alatti alkalmazása nem javasolt.


Tetszett a cikk?
 

2017. február 13.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!