Barion Pixel

Reggeli feltöltődés őszi hangulatban

   Hírek      2022. november 16.

Az őszi időszakban, a sokszor borongós reggeleken nehezebben kezdjük a napot, mint nyáridőben. Főként energiánkat hiányoljuk a napkezdéshez, de rendszerint kedélyállapotunk sem kielégítő. Íme 8 módja annak, hogy megbirkózzunk a lassan sötétedő reggelekkel, és jó hangulatban kezdjük a napot. 

 

1. Meditáljunk

 

A meditáció serkentheti agyfunkciónkat, növelheti energikusságunkat, így többek közt javulhat általa a koncentráló képesség és a munkahelyi hatékonyság. 

Próbáljuk ki a következő testvizsgálat (body scan) meditációt 5-10 percen át: üljünk kényelmesen, és csukjuk be a szemünket. Először figyeljünk a fejtetőnkre, és tudatosan relaxáljunk, lazítsuk el ezt a zónát. A progresszív izomlazítás során haladjunk lefelé, testrészenként. Így következzék az arc, állkapocs, nyak, váll, kar, mellkas, hát, gyomor, láb és lábfej ellazítása. Ha befejeztük, szánjunk még egy percet arra, hogy értékeljük felfrissült elménket és testünket.

 

2. Mozogjunk 

 

A testmozgás gyors út a reggeli kábaság feloldásához, a jó közérzetet biztosító endorfin hormonok felszabadításához. De ahhoz is megfelelő módszer hogy „beállítsuk” napi energiaszintünket. Ami a mozgásfajtákat illeti – bármi hasznos lehet. Pl., ha gyalog megyünk a munkahelyre (vagy akár csak az út egy részét tesszük meg gyalog), illetve még ha kitérőt is teszünk zöld területen, fokozottan feltöltődhetünk energiával. A naponta végzett reggeli torna, vagy a kerékpározás (akár a napi rutin részeként, akár hétvégeken) szintén remek lehetőség, jobb általános és mentális egészséget kölcsönöz, csökkenti a stresszt.

3.  Kerüljük a képernyőket

 

Korán reggel a computerünk, mobiltelefonunk, más digitális, elektronikus eszközeink mellőzése az egyik legfontosabb módja annak, hogy jól induljon a nap. Az ébredés után közvetlenül eltelt időnek ugyanis békét kell hoznia mentálisan. Ezért ilyenkor ne ellenőrizzük a közösségi médiát a laptopunkon, a híreket a telefonunkban vagy az e-maileket, amíg nem kerültünk koncentrált lelkiállapotba.

A digitális világgal való kapcsolattartás, amikor éppen felébredtünk, inkább reaktív (reflexszerű), mint proaktív (cselekvő, kezdeményező) hatással van ránk. Hiszen azonnal ki vagyunk szolgáltatva annak, ami „bejön” ezekről az eszközökről, de ha időt szánunk érzelmi állapotunk kezelésére a képernyők megnyitása előtt, az hozza meg az irányítást.

 

4. Csendesítsük el a tépelődés vagy vita hangjait

 

Ha van kedvezőtlen napkezdés, amely igénybe veszi az energiánkat, az a múltbeli eseményeken való rágódás vagy pl. már a korán reggeli vitatkozás a partnerünkkel, gyerekeinkkel. Időbe telhet, de próbáljunk állandósítani olyan lelkiállapotot, amely ezt elkerülhetővé teszi. Ha sikerül, azután megújult energiával folytathatjuk a napot.

 

5. Flow-élmény

 

Reggelente szánjunk 10 percet olyan, lehetőleg kreatív tevékenységre, mely leköt minket (pl. felnőtt kifestő egy oldalának színezése)

Hagyjuk, hogy elménk teljes mértékben elmerüljön az adott tevékenységben, és elveszítse a tér és idő érzését – ez a „flow” (áramlás) néven ismert állapot -, ami energia-összpontosítást, örömteli feltöltődést eredményez. Ez kellemesebbé teszi a napunkat, sőt, munkabírásunkat is növelheti.

 

6. Az érzés „átkeretezése” 

 

Ha stresszt érzünk az előttünk álló nap miatt, ne feledjük, hogy ez nem mindig negatív jelenség. Bizonyos stressz hatására elménk jobban összpontosít, ami növelheti a teljesítményt.

Ismerjük fel, hogy nem lehet ellenőrizni, mennyi stressz várható, de azt irányíthatjuk, miként reagálunk rá. Amikor az elkövetkező napra gondolunk, az elménk az egyik gondolatról a legrosszabb eshetőségre „ugorhat át”. De valahányszor negatív érzésünk támad, gyakoroljuk a váltást (ez az érzés „átkeretezése”, átváltoztatása).

Ha pl. azt érezzük, hogy az átlagosnál sokkal több intézendőnk lesz aznap a munkahelyen, és nem tudunk vele megbirkózni, változtassunk gondolatunkon pozitív irányban, értelmezzük újra. Mondjuk el pl. magunkban: „nagyon sok e-mailt kapok ma – feldolgozom, amennyi csak tőlem telik, képes vagyok végezni a mai munkával.”

7. Érezzünk hálát

 

A hála pozitív energiát adhat azzal, hogy segít elménket elfordítani a töprengéstől. Pl. ahelyett, hogy a reggeli tea készítése közben idegesen tépelődnénk bizonyos, aznap ránk váró feladatokkal kapcsolatban, álljunk meg, és próbáljunk három olyan dologra, amiért hálásak vagyunk. Lehet az pl., hogy az egészségünkkel nincs baj, szép otthonunk, vagy akár finom tea vár ránk…

Másik megoldás lehet a pozitív szándék. hogy gondolkozzunk el azon, mi tenné kellemesebbé az adott napot.

 

8.  Végezzünk légzőgyakorlatot 

 

Ha nyugtalannak érezzük magunkat, a lélegzetünk rövidebbé és felületesebbé válhat, a mellkasból fakadóan. Amennyiben ez szokásosunkká válik, elveszíthetjük a mély lélegzés képességét, ami energiahiányhoz vezethet. Megfelelő (pl. hasi légzést előtérbe helyező) légzőgyakorlatokkal kezdve a napot, „átállíthatjuk” magunkat egy helyes, egészséges légzési mintára, és feltölthetjük testünket energiával egy adott időszakra…

 

Forrás: Galenus

 


Tetszett a cikk?
 

2022. november 16.

Hasonló cikkek

Sportolás az új évben – A motiváció fenntartása és a mozgást támogató termékek

Az új év egy izgalmas időszak, amikor számos ember állít maga elé kihívásokat és célokat. Ahogy halad az idő sokan elveszítik a friss kezdetkor érzett motivációjukat és különböző okokból feladják a kitűzött céljaikat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 03. 14.

Meg lehet szabadulni a gyomorégéstől és a kellemetlen fájdalomtól

A gyomorégés mindennapi probléma lehet sok ember életében. Világszerte az emberek körülbelül 20%-a tapasztal gyomorégést hetente legalább egyszer. Több kutatás is arra utal, hogy a gyomorégés és a reflux betegség gyakoribb lehet az olyan fejlett országokban, ahol a nyugati típusú étrend, a stressz és az elhízás is gyakoribb jelenség.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 03. 14.

Itt az idő fogorvoshoz menni! Nem szabad játszani a fogsorunk egészségével

A rendszeres fogorvosi ellátás nemcsak a fogsorunk épségének megőrzésében, hanem általános egészségünk fenntartásában is szerepet játszik, mégis sokan hajlamosak elhalasztani.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 02. 19.
Kövessen minket itt is:       

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!