A számítógépezés és a különféle okostelefonok, tabletek használata önmagában ugyan nem károsítja a szemet (hiszen ma már nagyon jó felbontású monitorokat, kijelzőket gyártanak a korábbiakhoz képest), ám ezek hosszú távú használata, bámulása egészen rövid időn belül akut szempanaszokhoz, irritációhoz, a szem pirosságához, kiszáradásához vezet. A kijelző pixelek sokaságából áll. A finom képpontoknak más és más a megvilágításuk, és az ezekre való állandó fókuszálás okoz szemfáradást, könnyezést. A pislogás mennyisége is csökken, mert minden pislogáskor újra kell fókuszálnunk.
A szakirodalom a tünetegyüttest már több fórumon elismerte önálló jelenségként, a CVS (computer vision syndrome) névre keresztelt tünetcsoport pedig az elmúlt évtizedben a számítógép előtt dolgozó felnőtteknél – és ami még meglepőbb, a gyermekeknél, kamaszoknál is – az egyik leggyakrabban észlelt probléma lett.
TUDTA?
Az Emerging Adulthood szaklapban megjelent friss tanulmány szerint a 8–18 év közötti fiatalok átlagosan naponta 7,5 órát csüngenek valamilyen multimédiás eszközön. Amennyiben figyelembe vesszük azt is, hogy olykor egyszerre interneteznek és hallgatnak zenét, azaz egy időben többszörös a médiafogyasztás, úgy ez az adat az egészen elképesztő, napi közel 11 órára emelkedik. A gyerekek a legtöbb időt a televízió előtt töltik, amit a zenehallgatás és a számítógép-használat követ. A számok egyre nőnek: az öt évvel korábbi, hasonló vizsgálat során még két órával kevesebb időt jegyeztek fel ugyanilyen tevékenységek kapcsán.
Ezen a ponton azt gondolnánk, semmi tragikus nincs a jelenségben, hiszen egy kis szemirritáció, esetenként egy kis nyakfájás még nem a világ vége. Egy ausztráliai egyetem Látáskutatási Központjának kutatói két éve azonban komolyabb és hosszabb távú jelenségre hívták fel a szakma figyelmét néhány gyakran tévéző és számítógépező fiatalt vizsgálva: kiderült, hogy azoknál a gyerekeknél, akiket adott esetben akár már két-három éves koruktól a multimédiás eszközök közelébe engednek, már hatéves korra kimutatható bizonyos érkárosodás a szemben. A retina ereinek beszűkülése nem múló vagy helyrehozható probléma, hiszen már kora gyermekkorban kártékonyan befolyásolja a keringési rendszer működését, és növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Mit tehetünk hát saját magunk szemünk egészségéért a mindennapokban?
JÁRJUNK RENDSZERESEN SZEMÉSZETI SZŰRÉSRE! A kijavítatlan fénytörési hibák plusz alkalmazkodást követelnek a szemtől a számítógép előtt, a szemizomegyensúly-zavarok pedig koncentrálási nehézséget okozhatnak. Lehet, hogy olyan szemüveget is felír az orvos, amit kifejezetten a monitorhasználathoz fejlesztettek ki.
30 PERCENKÉNT KICSIT NÉZZÜNK A TÁVOLBA! Fontos, ha a gép előtt ülünk, hogy a szem párhuzamosan, előre tekintve nyugalmi állapotba kerüljön. Ha ilyen távolra nem tudunk nézni, az is segíthet, ha felnézünk a plafonra, vagy bármi olyanra fókuszálunk, amely az olvasási távolságnál messzebb helyezkedik el.
TORNÁZTASSUK A SZEMÜNKET! Egymás után tízszer lassan hunyjuk be a szemünket, és a lezárt szemhéj mögött körözzünk a szemünkkel. Arcunk mimikai izmai, a homlok vagy a szemhéj izmai is meghálálják, ha könnyed mozdulatokkal végigsimítjuk őket.
DOLGOZZUNK JÓ MEGVILÁGÍTÁSÚ KÖRNYEZETBEN! Lehetőleg kerüljük az erős, túlságosan vibráló, szemet bántó fényforrásokat!
SZABJUK TESTRE MONITORUNKAT! Állítsuk be kényelmes magasságra a monitort. Ne legyen hozzánk közel a kijelző (a mobiltelefoné sem); egyes kutatások szerint 50–100 centiméter távolságról a legegészségesebb nézni.
VÉDJÜK VITAMINOKKAL! A szem fokozott igénybevétele esetén már fiatalabb korban is ajánlott a szedésük. Leginkább a következő hatóanyagokkal találkozhatunk bennük: lutein, A-, C-, E-vitamin, cink, réz, béta-karotin, zeaxanthin valamint DHA omega-3 zsírsavak, amelyek hozzájárulnak a megfelelő látás fenntartásához, és ellensúlyozzák az erős fénysugárzás oxidatív, szemkárosító hatását.
IRÁNY A SZABADBA! Erősen javasolt minden korosztálynak a szabadtéri tevékenység, ami biztosítja az erekben a keringést, a mikrokapillárisokban a jó oxigénellátást: ez a szemben, az éleslátás helyén is fontos.
TARTSUK SZEMMEL A GYERMEKEKET IS! Állítsunk át mindent a számítógép közelében, ha gyermek ül le elé, hiszen minden a felnőttek igényeihez igazodik. Limitáljuk a gép előtt töltött időt! Óvodásoknál napi fél óra a maximum, amit kijelző bámulásával tölthetnek komolyabb ártalmak nélkül.
2017. március 11.