Barion Pixel
  

Táplálkozási ABC: Szénhidrátok



 

Cukrok

A szénhidrát szénből, hidrogénből és oxigénből áll. Legegyszerűbb formái a cukrok, bonyolultabbak a keményítők és a legösszetettebbek a rostok. A szénhidrátok egyszerű és összetett cukormolekulák, amelyeknek sokféle feladatuk van szervezetünkben. A legkiemeltebb az energiaszolgáltató funkció.

Egyszerű cukorként a szőlőcukor (glükóz, dextróz), a gyümölcscukor (fruktóz), és a tejcukor (galaktóz) említendő meg. Az összetett cukrok közül a keményítő és a glikogén (állati keményítő) bír nagy biológiai jelentőséggel.

A szénhidrátok egyszerű cukrokká bomlanak az emésztés során, s bekerülnek a véráramba. Képesek raktározódni a szervezetünkben glikogén (állati keményítő) formájában. Ezek a raktárak a májban és az izomzatban találhatók, korlátozott mértékben.

A gyümölcscukrot (fruktózt) a szervezet nem képes átalakítani glikogénné. A máj kb 40-50 grammnyit tud tárolni belőle. Ezért van az, hogy ha egyszerre nagyon sok gyümölcsöt fogyasztunk – az zsírrá alakulhat.

A szénhidrátok a legjobb energiaszolgáltató tápanyagok. Ennek oka, hogy a szervezetben minden sejtféleség képes hasznosítani őket energiaszerzés céljából, illetve kétféle módon is képesek lebomlani a sejtekben.

 

Fogyókúra – szénhidrát-mentesen?

Biztosan akad olyan – több is – olvasóink között, aki egy fogyókúra / diéta során próbált teljesen lemondani a szénhidrátokról, hogy minél előbb elérje a hőn áhított alakot, mivel szeme előtt lebegett, hogy 1gramm szénhidrát = 4,1 kalória. Az eredmény pedig enerváltság, ingerültség, dekoncentráció, izom-gyengülés lett.

Ennek oka egyszerű. Mint már említettem, szervezetünknek – s persze agyunknak is! – szüksége van energiára, melyet főként szénhidrátokból, zsírból, s fehérjéből nyeri.

Ha csökken az energia-szintünk, akkor fáradtak leszünk, hiszen nem lesz energiánk ahhoz, hogy mozogjunk, gondolkozzunk. Sőt, akár evési kényszer is törhet ránk! Ha huzamos ideig megvonjuk magunktól a szénhidrátot, akkor agresszívvá, levertté, türelmetlenné válhatunk.

A szénhidrátokra a fogyókúra / diéta alatt is szükségünk van! A reggeli és a déli étkezés során mindig figyeljünk a szénhidrát-bevitelre is!

 

Mennyi szénhidrátra van szükségünk?

Férfiaknál az ajánlott mennyiség 4-6 gramm testsúlykilógrammonként (összetett szénhidrát formájában). Nőknél ez 3-4 g a testsúlykilogrammonként.

 

Milyen a jó szénhidrát, avagy mit együnk, ha fittek és egészségesek szeretnék lenni (maradni)? – Erről lesz szó a folytatásban!

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2017. szeptember 29.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!