Barion Pixel
  

Természetes kedélyjavítók - 1. rész



 

A gyógyteaivás, nyugtató cseppek vagy tabletták bevétele mellett gyógyhatás szempontjából figyelmet érdemlőek azok a hatóanyagok is, amelyek az ellazulást segítő gyógyfürdőkből vagy az alváshoz használt párnába tett növényi anyagokból belélegzés útján jutnak a szervezetünkbe.

 

Egyes esetekben (pszichés eredetű stressz, pszichés eredetű étvágytalanság) szükség lehet arra, hogy a szervezetnek a pszichikai megterheléshez való alkalmazkodóképességét fokozzuk. Ilyen célra használhatók például a szekliceimola vagy a ginszeng kivonatát tartalmazó, roboráló hatású készítmények.

 

A “szelíd, elnyújtott hatású” növények nem befolyásolják az akaratot és a tudatot, hosszú időn keresztül szedhetők, és gyermekeknek is adhatók. Ilyenek például a citromfű, a sárkányfőfű, a golgotavirág és a macskagyökér. Más növényi hatóanyagokkal együtt rendszerint eredményesen alkalmazhatók például az ideges eredetű szív- és gyomorpanaszok, pszichés eredetű étvágytalanság, premenstruációs tünetegyüttes, műtétek előtti és utáni szorongások, ill. félelmek, valamint egyes bőrbetegségek kezelésében.

 

Alkalmazásuk hasznos lehet az alkohol- és drogfüggő betegek elvonókúráiban és kezelési programjaiban is, a dohányzás szenvedélyétől megszabadulni akarók elvonási tüneteinek jelentkezésekor, valamint a szexuális élet egyes zavarainak (pl. impotencia/frigiditás) kezelésében is. Az igen gyakran előforduló szívidegességnél a macskagyökeret szúrós gyöngyajakkal, gyomor-idegesség kezelésénél pedig citromfűvel vagy komlóval társíthatjuk.

 

Macskagyökér (Valeriana officinalis L.)
Felhasznált része: gyöktörzs a gyökerekkel.
Fontosabb hatásai: nyugtató, szorongásoldó, elalvást segítő.
Alkalmazás: nyugtalanság, idegi ingerlékenység, ideges eredetű szív- és gyomorpanaszok, alvászavarok.
Felhasználás formái: préslé, tea, teakeverék, gyógyfürdő; tinktúra, kivonat, tabletta és egyéb gyógyszerformák.

 

Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum L.)
Felhasznált része: virágos hajtás. 
Fontosabb hatásai: antidepresszív, elalvást segítő. 
Alkalmazás: nyugtalanság, szorongás, enyhe és középsúlyos depresszió, alvászavarok. 
Felhasználás formái: tea, teakeverék, olajos kivonat, cseppenként adagolandó készítmény, kapszula.

 

Közönséges citromfű (Melissa officinalis L.)
Felhasznált része: levelek, virágos-leveles hajtásvég, illóolaj.
Fontosabb hatásai: nyugtató, görcsoldó, szélhajtó.
Alkalmazás: nyugtalanság, ingerlékenység, ideges eredetű gyomor- és bélpanaszok, ideges eredetű alvászavarok.
Felhasználás formái: tea, teakeverék, vizes-alkoholos kivonat, alvópárna.
Teakészítés módja: 1–2 teáskanálnyi aprított levéldrogot 3 deciliter forrásban lévő vízzel leöntünk, majd lefedve 2–3 percig állni hagyjuk. Ezután szűrjük, és lehetőleg mézzel ízesítve fogyasztjuk. Naponta több csészényi teát is elfogyaszthatunk, gyermekeknek is adható, ártalmatlan nyugtató.

 

A folytatásban szó lesz a többi gyógyhatású növényről is, valamint egy teakeveréket is  ajánlani fogunk az elalvás elősegítésére.

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

(Forrás: Galenus)


Tetszett a cikk?
 

2017. november 20.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!