Barion Pixel
  

Torokfájás, meghűlés gyógyszerei – recept nélkül



A meghűléssel, influenzával összefüggő torokfájás kezelésére szopogatótablettákat, öblögetőszereket, spray-ket lehet vásárolni – recept nélkül.

A leggyakrabban alkalmazott szopogatótablettákat lassan kell elszopogatni, nem ajánlott őket lenyelni vagy szétrágni.

Általában kellemes ízűek, enyhülést hoznak a fájó toroknak – lehetnek mentolosak, narancsosak, epresek, mézesek, citromosak vagy egyéb ízűek. Közös tulajdonságuk, hogy – köznapi szóval kifejezve – „torokfertőtlenítő” hatóanyagot (pl. amilmetakrezol, benzidamin, bezoxónium-klorid, hexaklorofén, flurbiprofén) tartalmaznak, amik a jelenlévő kórokozó baktériumokat elpusztítják és/vagy gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.

 

Mire jók?

 

A torokfájás jelentette szúró, kaparó fájdalom gyors eltüntetésében, egy bizonyos ideig tartó érzéstelenítésben a helyi érzéstelenítőként ismert lidokain eredményes; csillapítja a torokfájást és a gyulladás okozta nyelési fájdalmat. Nem véletlenül szerepel egyes készítmények összetevői között a lidokain.

A fő hatóanyag mellett propoliszt tartalmazó, C-vitaminnal dúsított vagy antioxidáns polifenolokat tartalmazó termékek egyaránt megtalálhatók a gyógyszertárakban.

 

Cukorbetegeknek igen, kisgyerekeknek nem

 

A választékot bővítik a cukorbetegeknek szánt, illetve a kalóriákra ügyelőknek készült cukormentes tabletták.

Bár torokfájás esetén sokan elsőként a szopogató tablettákhoz nyúlnak, 3-4 év alatti kisgyermekeknek a félrenyelés veszélye miatt nem szabad azokat adni.

 

Van, aki fújni szereti

 

A szopogatótabletták helyett a torokspray-ket vagy a gargarizálásra szánt oldatokat előnyben részesítők vény nélkül antibakteriális hatású fuzafungint tartalmazó spray-t, akriflavin vagy nátrium-szamárium-diszulfoszalicilát és hexakloroféntartalmú öblögetőketalkalmazhatnak szükség esetén. Ez utóbbiakat vízzel hígítást követően gargarizálásra/öblögetésre kell használni, lenyelni nem szabad.

 

Hogyan, mikor kell alkalmazni ezeket?

 

Valamennyi, a torokfájás helyi kezelésére alkalmazott szert étkezés után célszerű használni, ügyelve arra, hogy alkalmazásukat követően 1-2 órán át nem javasolt enni, inni, fogat mosni.

A dozírozást illetően a javasolt adagnál (készítménytől függően napi 3–5-szöri gyógyszeralkalmazás) senki se használjon többet, és ne alkalmazza a szereket egy hétnél tovább! Amennyiben a készítmények alkalmazása után a torokfájásos panaszok nem javulnak, netán romlanak, a pontos diagnózis felállítása és az esetleges súlyos szövődmények megelőzése érdekében mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

 

A folytatásban a meghűlés komplex kezelésére alkalmas szerekről lesz szó.

 

 

Figyelem!

 

A Strepsils eperízű, cukormentes szopogatótabletta 1890 Ft helyett most 1510 Ft-ért kapható a PatikaPlus Gyógyszertárakban!

Az akció 2017. október 31-ig érvényes!

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerzők: Dr. Budai Marianna PhD és Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerészek – Patika Magazin)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 09.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!