Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a kiváltó okokról és kezelésről kérdeztük.
Miért kell egyáltalán kezelni?
Az orrpolipok különböző nagyságú kinövések az orrüregben vagy az orrmelléküregben. Az orrpolip az orrnyálkahártya túlburjánzása, ami ha elér egy bizonyos nagyságot, az érintettnél tartós orrdugulás is jelentkezhet. Jelenléte krónikus arcüreggyulladást, horkolást is okozhat, de az orrhangú beszéd és a gyakori fejfájás is jellegzetes panasz.
Mindig műteni kell?
Az orrpolip eltávolítása az ún. FESS műtéttel történhet, ám erre nem minden esetben kerül sor. Hogy szükség van-e a műtétre, azt a fül-orr-gégészeti vizsgálat, az endoszkópos lelet és a CT kép alapján lehet eldönteni. Ez mindig egyéni mérlegelés kérdése, az egész képet figyelembe véve – hangsúlyozza dr. Augusztinovicz Monika. Van egy határ, ameddig várható, hogy a kiváltó ok megszüntetésével, tartós szteroid orrspray használatával, sós vizes orröblítéssel műtét nélkül is helyreáll a jó állapot.
Az orrpolipot kiváltó okot is kezelni kell!
Az orrnyálkahártya túlburjánzása nem ok nélkül alakul ki, ezért fontos, hogy ne csak a tünetet, vagyis a látható orrpolipot kezeljük, hanem meg kell keresni az azt kiváltó okot. Ellenkező esetben műtétet követően is a polip kiújulására számíthatunk. Az orrpolip megjelenésének oka lehet öröklött hajlam is, gyakran mutat családi halmozódást.
Ilyen esetben még inkább oda kell figyelnünk az egyéb hajlamosító tényezőkre, ami lehet például egy fel nem ismert allergia miatt kialakult tartós orrnyálkahártya gyulladás, de kezeletlen reflux betegség, vagy bakteriális, gombás fertőzés is közrejátszhat az orrpolip kialakulásában.
Élethosszig tartó odafigyelést igényel
Műtétet követően a kiújulás megelőzésére szteroid orrsprayt kell használnia a betegnek, ám garancia nincs arra nézve, hogy ezzel mindenkinél meg lehet előzni a későbbiekben a polip kiújulását. Ezt elsősorban a polipot kiváltó okok kezelésével tudjuk elérni.
Akinél már kialakult orrpolip, a kezelést követően a továbbiakban is javasolt rendszeres időközönként fül-orr-gégészeti ellenőrzésen részt venni, hogy az esetleg ismét megjelenő elváltozásokat idejében felismerjék és kezeljék.
Forrás: Galenus
2019. április 29.