Barion Pixel
  

Miért tévedés, hogy az energiaitalok növelik a sportteljesítményt?



 

Rohanó világunkban a folyamatos pörgés, a mentális és fizikai teljesítmény állandó fokozása szinte természetesnek számít. A cél eléréséhez viszont gyakran nem a megfelelő eszközöket választjuk, több kárt téve így, mint amennyit profitálunk belőle. Így van ez az energiaitalokkal is.” – tudtam meg Kiss Vivien táplálkozási szakértőtől.

 

Az energiaitalok hivatalosan a szénsavas üdítőitalok csoportjába tartoznak. A Wikipédia és az általános meghatározás szerint „olyan üdítőitalok, amelyek egy bizonyos ideig fokozzák az emberi szervezet anyagcseréjét, az ébrenlétet és a teljesítőképességet”.

Tévesen gyakran ebbe a kategóriába sorolják a különböző izotóniás és sportitalokat is, de ez nem helytálló.   

 

Sokan gondolják úgy, hogyha sportolás előtt közvetlenül vagy közben fogyasztanak energiaitalt azzal jót tesznek maguknak, hiszen felpörögnek, több lesz az energiájuk és nő a teljesítményük. Ugyanakkor ezzel alapvetően több kárt okoznak, mint hasznot.” – árulta el az egészségmentor – „Az energiaitalokban lévő nagy mennyiségű koffein vízhajtó hatása miatt edzés közben, ha nem pótoljuk megfelelően a folyadékot és/vagy napon, nagy melegben edzünk, könnyebben előfordulhat kiszáradás.”

 

Az előbb említett koffein és a különböző, szintén az idegrendszert „felkorbácsoló” hatóanyagok (például: taurin, guarana) egymás hatását erősítik. Így együttesen pedig jelentős nyomást jelentenek, az edzés alatt egyébként is fokozottan terhelt idegrendszerre.

Ráadásul, mivel a szénsav fokozza a cukor gyors felszívódását, hirtelen nő meg a vércukor szintünk, amivel párhuzamosan a hasnyálmirigyünk sebesen, nagy mennyiségű inzulintermelésbe kezd. Ez utóbbi a hirtelen emelkedésnek köszönhetően, gyorsan vonja ki a cukrokat a vérből. Így a kezdeti „energialöket” hamar átfordulhat rosszullétbe, vércukorszint zuhanásba. A gyakori vércukor és inzulinszint ingadozás pedig az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kapujába sodor minket.

 

Mindeközben a különböző összetevők elhitetik az agyunkkal, hogy a korábbi fáradtság ellenére a szervezet bírja a nagy megterhelést. Ez könnyen a visszájára fordulhat és észrevétlenül is túlterhelhetjük a „becsapott” szervezetünket.

 

Kiss Vivien kifejtette, hogy bár az emberek azt gondolják, hogy az energiaitalok energikussá és ellenállóbbá teszik őket, valójában csak hirtelen energialöketet kapnak a cukor, koffein, szénsav és a különböző hozzáadott vegyületek keverékétől. Ahelyett, hogy a megfelelő életmóddal valódi stabil energiaszintet biztosítanának maguknak, a kívülről jövő „pörgetés” helyett.

 

A koffeinnel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy blokkolja azokat a receptorokat az agyunkban, amelyek a fáradtság érzetért felelősek. Tehát ugyanúgy fáradtak vagyunk a nagy mennyiségű koffeinlöket után is, csak éppen nem érezzük!

Olyan ez, mint a fájdalomcsillapító. A tünet elmúlik, de a probléma gyökere megmarad, nincsen megoldva. 

 

Miért olyan veszélyesek az energiaitalok, mi bennük a „mérgező” összetevő? - Mondhatnánk azt is, hogy minden, de ez nem lenne teljesen igaz állítás. Az energiaitalokban nagyon sok cukor vagy mesterséges édesítőszer található.

 

Az előbbivel kapcsolatban fentebb már említettük, hogy bár egyébként sem tartozik az egészséges kategóriába, de a szénsav által még inkább hozzájárul a vércukor- és inzulinszint ingadozásához, ami hosszútávon többek között cukor problémákat okozhat. Utóbbiról később még ejtünk pár szót.

 

Aztán ott van a koffein, amely vízhajtó hatása mellett megemeli a vérnyomást, a pulzusszámot. Együttesen a taurinnal különösen leterheli a szívet.Gyakran találunk az összetevők között kolint, ginsenget, guaranát, amikkel önmagukban, kis mennyiségben nem is lenne probléma.

 

„A legnagyobb gondot az okozza, hogy a különböző pszichoaktív anyagok együttesen, cukor, szénsav és szintetikus B-vitaminok kíséretében jelennek meg. Ilyenkor az egyébként önmagukban, kis mennyiségben nem káros vegyületek együtt jelentős „idegrendszeri nyomást” jelentenek.” – foglalta össze a szakértő.

 

Az egészségmentor rávilágított arra, hogy az energiaitalok rendszeres fogyasztása már rövidtávon is okozhat például fejfájást, hányingert, vércukorszint-ingadozást. Hosszútávon pedig kialakulhat akár remegés, szívritmuszavar, magas vérnyomás vagy anyagcsere-problémák is.

Érdemes megjegyezni, hogy ezek az üdítőitalok egy ideig fokozzák az idegrendszeri folyamatokat, az anyagcserét, illetve az ébrenléti folyamatokat, a teljesítményt, amihez kölcsönveszik az energia-tartalékaink utolsó cseppjeit is - az aktuális feladat elvégzésének céljából.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://www.fmc.hu/2019/11/04/miert-tevedes-hogy-az-energiaitalok-novelik-a-sportteljesitmenyt/


Tetszett a cikk?
 

2019. november 16.

Hasonló cikkek

Hogyan előzzük meg a téli súlygyarapodást? Egyszerű trükkök és mozgásformák a fittség megőrzéséhez a hideg hónapokban

Ahogy beköszönt a tél, sokan tapasztaljuk, hogy a hűvös időjárás és a rövidebb nappalok hatására csökken a mozgás iránti motivációnk, miközben az étvágyunk megnő. Mindez könnyen vezethet téli súlygyarapodáshoz. Azonban néhány egyszerű étrendi trükkel, valamint otthoni mozgásformák és séták beiktatásával könnyen megőrizhetjük a fittségünket és elkerülhetjük a plusz kilókat. Cikkünkben bemutatunk néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek ebben.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

A hideg hatása a szív- és érrendszerre: Hogyan védjük magunkat télen?

A hideg időjárás nemcsak az immunrendszerünkre van hatással, hanem a szív- és érrendszerünkre is komoly megterhelést jelenthet. Az őszi-téli hónapokban növekszik az infarktus és a stroke kockázata, különösen azoknál, akik valamilyen szívbetegséggel vagy magas vérnyomással küzdenek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hat a hideg az érrendszerre, és milyen lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal és vény nélkül kapható készítményekkel védhetjük meg magunkat a téli hónapokban.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 11. 20.

Influenzaoltás: Kiknek és miért érdemes beadatni?

Az őszi-téli időszakban az influenza minden évben sokakat érint, különösen azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek vagy az immunrendszerük legyengült. Az influenza elleni védőoltás hatékony módja a megelőzésnek, különösen azok számára, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működik az influenzaoltás, kiknek különösen ajánlott beadatni, valamint megvizsgálunk néhány gyakori mítoszt és tényt az oltással kapcsolatban.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 10. 23.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!