Barion Pixel
  

Nyáron gőzkabinba menni – jó ötlet vagy sem?



 

A gőzkabin – más néven nedves szauna – a wellness egyik klasszikus eleme, melyet sokan a pihenés, a méregtelenítés és a bőrápolás céljából használnak. Míg télen különösen csábító a meleg, párás környezet, nyáron sokan bizonytalanok: vajon érdemes-e a hőségben még forróbb helyet keresni pihenési / regenerációs célzattal? A válasz nem egyszerű, hiszen a nyári gőzölésnek vannak előnyei és hátrányai is. Nézzük meg közelebbről!

 

Ha már a múltkor írtam egy cikket „Nyáron szaunázni? – Előnyök, hátrányok és hasznos tanácsok” -címmel bemutatva, hogy miért ajánlott a nyári szaunázás és mire kell figyelni e tevékenység közben, hát egy folytatás is kikívánkozott a gőzkabinra koncentrálva, mivel a szauna társaként tarthatjuk számon (és én is beültem nemrég a gőzbe).

 

Mi történik a gőzkabinban?

A gőzkabin hőmérséklete általában 40–50 °C között van, a páratartalom pedig akár 100%-os is lehet. Ez alapvetően különbözik a finn szauna száraz, forró levegőjétől. A gőzben való tartózkodás másképp hat a testre, mivel a pára megakadályozza az izzadság elpárolgását, így a test gyorsabban felmelegszik és erőteljesebben izzad.

 

A nyári gőzölés előnyei

 

Légúttisztító hatás
A magas páratartalom kitűnően tisztítja a légutakat. A gőzkabin különösen hasznos lehet allergiás vagy enyhe légúti panaszokkal küzdők számára. A gőz fellazítja a váladékot, segíti a könnyebb légzést. (Természetesen erre a funkcióra nyáron igen keveset gondolunk…)

 

Bőrápolás és méregtelenítés
A meleg pára kitágítja a pórusokat - elősegítve a méreganyagok távozását és a bőr természetes megtisztulását. Ez nyáron is jól jöhet, amikor a fokozott izzadás, naptej és szennyeződések terhelik a bőrt.

 

Izomlazítás, stresszoldás
A gőz ellazítja az izmokat, csökkenti az izomfeszültséget, ami egy meleg, stresszes nap után kifejezetten üdítő lehet. Emellett javítja a vérkeringést is, ami a regenerációt támogatja.

 

Frissítő hatás egy hideg zuhannyal kombinálva
Egy rövid gőzölés után vett hűvös zuhany rendkívül felfrissítő érzés a nyári forróságban. A hőmérséklet-kontraszt aktiválja az érrendszert és élénkítő hatású.

 

A gőzkabin hátrányai nyáron

 

Megterheli a szervezetet
Nyáron a test eleve folyamatos hőstressznek van kitéve. A gőzkabinban ez a hatás felerősödik, ami szédüléshez, fejfájáshoz, gyengeséghez vezethet, főként ha nem megfelelően hidratálunk.

 

Folyadék- és sóvesztés
A fokozott izzadás miatt a test nagy mennyiségű folyadékot és ásványi anyagot veszít. Ez nyáron különösen veszélyes lehet, amikor már egyébként is több vizet igényel a szervezet.

 

Keringési problémák kockázata
A magas páratartalom miatt a test nem tud hőt leadni izzadás útján, így gyorsabban emelkedik a testhőmérséklet. Ez megterhelő lehet a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők számára.

 

Mikor érdemes nyáron gőzkabinba menni?

 

Kora reggel vagy este, amikor a kinti hőmérséklet hűvösebb.

Ha rövid ideig, 5–10 percre használjuk, majd utána hűs zuhanyt veszünk.

Amikor légúti tisztulásra vagy bőrápolásra vágyunk, de nem érzünk kimerültséget.

Csak akkor, ha eleget ittunk előtte és utána is pótoljuk a folyadékot (lehetőleg vízzel vagy izotóniás italokkal).

Ha egészségesek vagyunk és nincsen keringési- vagy szívproblémánk.

 

Kinek nem ajánlott nyáron (és egyébként is…) gőzkabinba menni?

 

Időseknek vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek.

Akik könnyen kiszáradnak, fejfájósak vagy vérnyomásproblémákkal küzdenek.

Kismamáknak (különösen a terhesség első és utolsó harmadában).

Lázasan, fertőzés esetén.

 

Ahogyan láthattuk, nyáron is lehet gőzkabinba menni, de csak mértékkel és fokozott odafigyeléssel. Előnyei – például a bőrápolás és stresszoldás – ilyenkor is érvényesek, de a meleg és a páratartalom együtt komoly megterhelést jelenthet a szervezetnek. Érdemes ezért figyelembe venni saját állapotunkat, az időjárást - és mindig betartani az alapvető óvintézkedéseket!

 

A kulcs a mértékletesség, a hidratálás és testünk jelzéseinek figyelése! Ha ezeket szem előtt tartjuk, akkor a gőzölés nyáron is élvezetes és hasznos élményt jelenthet!

 

(Forrás: Temesvári / PatikaPlus)

 


Tetszett a cikk?
 

2025. július 15.

Hasonló cikkek

Pókcsípések nyáron – Mire figyeljünk, mennyire veszélyesek és mit tehetünk ellenük?

Ma azzal fogunk foglalkozni, hogy vajon mennyire veszélyes a pókcsípés?

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Darázscsípés nyáron – Tünetek, allergia, védekezés és házi praktikák

. Bár a darazsak nem csípnek ok nélkül, ha fenyegetve érzik magukat, fájdalmasan szúrnak.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Hogyan védekezzünk a szúnyogcsípés ellen? Léteznek házi praktikák?

A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen viszketést okoz, de bizonyos esetekben allergiás reakciót is kiválthat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!