Barion Pixel
  

Papsajt - az egyik legjobb köhögéscsillapító



 

 

Aki minden nap iszik a papsajt levéből, az arra a napra megóvta magát a betegségektől.

 

A fenti idézet az egyik középkori füvészkönyvben olvasható. E méltán elhíresült mondatot állítólag Plinius mondta, s bár nem csodaszer ez a növény sem, azért kétségtelen tény, hogy kiválóan alkalmas felső légúti megbetegedések, köhögés, rekedtség, torokfájás, valamint gyomor- és bélhurut csökkentésére vagy akár megszüntetésére (is).

 

Levelei nyolc százalékban növényi nyálkát tartalmaznak, mely ingercsökkentő védőrétegként vonja be a gyulladt nyálkahártyákat. A csekély cseranyag-tartalom erősíti ezt a hatást. A virágban tíz százalékos a növényi nyálka.

 

A papsajtot már az antik népek is gyógynövényként kezelték, és többféleképpen használták. Amikor nem volt elég élelem, akkor a gyökerét is megőrölték, és lisztként funkcionált. Ma már főként a föld feletti részeit fogyasztjuk, bár vigyázni kell vele, mert a leveleiben sok nitrát is felhalmozódhat. Ez azért fontos, mert zöldségként is használható, kiváló alapanyaga a salátáknak.

 

Hatóanyagai: antocián glikozid, cserző anyag, foszfor, kalcium, nitrogén, polifenol,tannin, vas
Vitamin-tartalma: A, B1, B2, B3, C

 

A gyógyászati célra használt kereklevelű mályva (vagyis papsajt) latin neve Malva neglecta W. Hasonló gyógyhatással bír az erdei mályva (Malva silvestris L.) is. Szereti a félárnyékos és napsütéses helyet. Nem igényes a talaj minőségével szemben, ám nem viseli el a magas sótartalmú és/vagy nehézfémeket tartalmazó talajt. Egyéves vagy évelő, s földünk északi félgömbjének minden kontinensén elterjedt.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

http://fmc.hu/2018/09/22/papsajt-az-egyik-legjobb-kohogescsillapito/


Tetszett a cikk?

2018. szeptember 27.

Hasonló cikkek

Visszér és aranyér megelőzése tavasszal: Tények, tippek és hatékony OTC kiegészítők

A tavaszi időszak nemcsak a természet megújulásáról szól, hanem az egészségünk tudatos támogatásáról is. A visszér és az aranyér gyakori problémák, amelyek az ülőmunka, a mozgáshiány és a genetikai hajlam következményei lehetnek. Szerencsére a megfelelő életmódbeli változtatásokkal és hatékony OTC (vény nélkül kapható) kiegészítőkkel jelentősen csökkenthető a kialakulásuk és súlyosbodásuk kockázata.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 03. 21.

Vérszegénység a nőknél: tünetek, kockázatok és vaspótlás

A vérszegénység, különösen a vashiányos anémia, a nők körében igen gyakori állapot. A menstruáció, a terhesség és az étrendi hiányosságok mind hozzájárulhatnak a vas csökkenéséhez a szervezetben. Ha nem kezelik időben, fáradtságot, gyengeséget és koncentrációs problémákat okozhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 03. 21.

Tavaszi fáradtság: Valódi betegség vagy csak szezonális kimerültség?

Ahogy a természet újjáéled, sokan nem frissességet, hanem kimerültséget és levertséget tapasztalnak. A tavaszi fáradtság valódi jelenség, amely számos ember életét befolyásolja ebben az időszakban. De vajon betegségnek tekinthető, vagy csak egy átmeneti állapot? És hogyan lehet hatékonyan kezelni?

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 03. 21.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!

Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.

Bővebben  Elfogadom