Barion Pixel
  

Hogyan védekezzünk a szúnyogcsípés ellen? Léteznek házi praktikák?



 

A múltkori „Élősködők és csípések a nyári hónapokban” című cikkben már megemlítettem, hogy amint megérkezik a nyár és a meleg esték, sajnos a szúnyogok is előbújnak. A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen viszketést okoz, de bizonyos esetekben allergiás reakciót is kiválthat. Mivel sok olvasó jelezte, hogy szeretne bővebben olvasni a szúnyogcsípésekről, nézzük meg, hogyan védekezhetünk ellenük, mit tegyünk csípés esetén, milyen házi praktikák segíthetnek enyhíteni a tüneteket!

 

Miért csípnek a szúnyogok?

„Hát mert szúnyogok!”- vágná rá rögtön a választ nagyapám (ha még élne), s igaza is lenne (ha le akarnánk egyszerűsíteni a magyarázatot), de azért ássunk mélyebbre a témában!

A nőstény szúnyogok vérrel táplálkoznak, mert a peték kifejlődéséhez szükségük van bizonyos fehérjékre. A csípés közben nyálat fecskendeznek a bőrbe, ami meggátolja a vér alvadását – ez okozza a szervezet allergiás jellegű reakcióját: duzzanatot, viszketést, kipirosodást.

 

Hogyan néz ki a szúnyogcsípés?

Szerintem nincs ember, akit ne csípett volna még meg szúnyog, s szinte mindenki ugyanazt tapasztalhatja ilyenkor: apró, kör alakú duzzanatot, mely középen pontszerű, piros vagy halvány – és erősen viszket. Vannak persze, akiknél nagyobb, akár több centis duzzanat is kialakulhat.

 

Felléphet-e allergiás reakció a szúnyogcsípés után?

Igen. Bár a legtöbb ember csak enyhe helyi reakciót tapasztal, bizonyos esetekben allergia is felléphet. Ilyenkor extrém duzzanatot látunk, mely nagy területre terjed ki. Van, hogy hólyagosodás is előfordul, csalánkiütés vagy egyéb bőrreakciók tapasztalhatóak. Nagyon-nagyon ritkán légzési nehézséget is érezhet az „áldozat”, ilyenkor azonnali orvosi segítséget kell kérni – mint minden légzéssel kapcsolatos probléma esetén.

Ha a tünetek nem enyhülnek pár napon belül vagy romlanak, akkor mindenképpen javasolt orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulni! – A PatikaPlus Gyógyszertárakban szakértő kollégáink bárkinek örömmel nyújtanak felvilágosítást a kezelési módszerekről / termékekről!

 

Miért nem szabad vakarni a szúnyogcsípést?

Bár automatikusan vakargatni szoktuk a megcsípett területet (legalábbis én…), tudni kell, hogy a vakarás elsőre ugyan csábító (hűsítési célzattal), ám csak ronthatunk vele a helyzeten, mivel tovább irritálja a bőrt, felsértheti a bőrfelületet, így bakteriális fertőzés alakulhat ki, valamint lassabban gyógyul a csípés helye.

 

Hogyan védekezzünk a szúnyogok ellen?

 

Fizikai védelem

Használjunk szúnyoghálót az ablakokon, ajtókon!

Viseljünk világos színű, hosszú ujjú ruhát a szabadban!

Kerüljük a pangó vizeket, ahol szúnyogok tenyészhetnek!

 

Szúnyogriasztás – és csípés kezelése

Sokféle bőrre fújható riasztó kapható a PatikaPlus Gyógyszertárakban, valamint hatásosak lehetnek az  elektromos párologtatók, ultrahangos eszközök, gyertyák is. Patikáinkból érdemes előre beszerezni – hogy mindig kéznél legyen – hűsítő gélt vagy spray-t a viszketés ellen, antihisztamin tartalmú krémeket a gyulladásra, valamint fertőtlenítő oldatot a sebfertőzés megelőzésére!

 

Házi praktikák szúnyogcsípés ellen

 

Jó-e az ecet?

Sokan kérdezik gyógyszerész kollégáinkat az ecettel kapcsolatban, így el kell mondanom, hogy az ecet enyhén savas kémhatása révén fertőtlenítő hatású ugyan és enyhítheti a viszketést, de nem mindenkinél válik be. Érzékeny bőrűeknél irritációt okozhat, így óvatosan használjuk!

 

Mit tehetünk még?

A duzzanat csökkentése és a viszketés ellen jól jön a jégkocka és a hideg borogatás. Az aloe vera gélről is köztudott hogy nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású – és szerencsére ez is legalább annyira jelen van a legtöbb háztartásban manapság, mint az imént említett jégkocka (mint nyári coctail-tartozék). A szódabikarbónás paszta is enyhíti az irritációt, a kamillás borogatás természetes gyulladáscsökkentő hatásáról híres, a teafaolaj pedig szintén fertőtlenítő (figyelni kell arra, hogy mindig higítva alkalmazzuk!

 

A jó hír tehát az, hogy a szúnyogcsípés kellemetlen, de megfelelő megelőzéssel és kezeléssel könnyen enyhíthető! Fontos a megelőzés (védőruházat, riasztók beszerzése), a csípések szakszerű ellátása, és az, hogy ne vakarjuk a csípést!  A gyógyszertárban többféle készítmény elérhető – kérje ki bátran kollégáink tanácsát, hogy az Önnek legmegfelelőbb megoldást választhassa! És azt se felejtsük el, hogy ha gyakran és erősen reagálunk a csípésekre, érdemes egy antihisztaminos krémet vagy gélt mindig magunknál tartani a gyors enyhülés érdekében!

 

(Forrás: Temesvári / PatikaPlus)

 


Tetszett a cikk?
 

2025. július 15.

Hasonló cikkek

Pókcsípések nyáron – Mire figyeljünk, mennyire veszélyesek és mit tehetünk ellenük?

Ma azzal fogunk foglalkozni, hogy vajon mennyire veszélyes a pókcsípés?

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Darázscsípés nyáron – Tünetek, allergia, védekezés és házi praktikák

. Bár a darazsak nem csípnek ok nélkül, ha fenyegetve érzik magukat, fájdalmasan szúrnak.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Hogyan védekezzünk a szúnyogcsípés ellen? Léteznek házi praktikák?

A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen viszketést okoz, de bizonyos esetekben allergiás reakciót is kiválthat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!