Emberi fogyasztásra a medvehagyma zöld részeit tudjuk felhasználni (fiatal leveleket) és a hagymát. Légmentesen, dobozva zárva a hűtőben egy hétig áll el. Ha egész évben élvezni akarjuk az ízét, akkor vágjuk apróra a leveleket, s szárítsuk ki – például a csalánhoz hasonlóan -, vagy le is fagyaszthatjuk jégkockatartóban (vagy lezárt nejlonzacskóban).
Ha a fagyasztást választottuk, akkor érdemes kicsi csomagokra bontva jegelni, mert akkor nem kell az egész pakkot felolvasztani. A fagyasztás után kiolvasztott medvehagyma rostjai szétesnek és sötétek lesznek, s ahogyan más növények (zöldségek, gyümölcsök), úgy ez is levet ereszt.
Még jobb megoldás, ha a leveleket sóval rétegezzük, olívaolajjal felöntjük, s légmentesen záródó üvegben tartósítjuk. Aki akar, esszenciát is készíthet belőle: ilyenkor tegyük üvegbe az apróra vágott leveleket vagy hagymafejeket, öntsük fel 38-40 százalékos gabonapálinkával vagy egyéb házilag főzött pálinkával, s két hétig tartsuk jó melegen (a napon vagy a fűtőtest közelében)!
Ha valaki ódzkodik az alkoholtól, akkor teaként fogyaszthatja: forrázzuk le a leveleket (1-2 evőkanál) 3-4 dl vízzel, takarjuk le, hagyjuk ázni 5-10 percig, szűrjük le, és kortyonként fogyasszuk! Napi ajánlott adag: 2-3 csésze.
A medvehagymáról bővebb információ olvasható az alábbi linkre kattintva:
http://fmc.hu/2017/04/23/medvehagyma-gyogyhatasa-miatt-borre-es-gyomorba-egyarant-ajanlott/
2018. március 26.