Barion Pixel
  

Darázscsípés nyáron – Tünetek, allergia, védekezés és házi praktikák



Az „Élősködők és csípések a nyári hónapokban” című cikk után közkívánatra bővebben is szót ejtettünk a szúnyogcsípésekről, a velük kapcsolatos védekezési módszerekről, most pedig jöjjön a darazsak témaköre, ami szintén ilyenkor szokott aktuálissá válni!

 

A nyári időszakban a darazsak is aktívabbá válnak – különösen piknikeken, teraszokon, fagylaltozók környékén találkozhatunk velük. Bár a darazsak nem csípnek ok nélkül, ha fenyegetve érzik magukat, fájdalmasan szúrnak. Nézzük meg, mire kell figyelnünk darázscsípés esetén, hogyan enyhíthetők a tünetek, és mikor kell orvoshoz fordulni!

 

Miért veszélyesebb a darázs csípése, mint a szúnyogé?

Akit már csípett meg darázs, az jól tudja, hogy ez a fájdalom bizony sokkalta erősebb, mint a kis bosszantó zümmögő szúnyog „kóstolgatása”! Hogy miért, mert mélyebbre hatol a bőrbe, amibe mérget juttat, ez pedig gyulladást és allergiás reakciót válthat ki. A darázs többször is képes csípni, mivel nem veszti el a fullánkját.

 

Hogyan néz ki a darázscsípés?

A csípés rendkívül erős, égő fájdalmat okoz – és azonnal.  A bőr erősen kipirosodik, megduzzad, esetenként kemény tapintásúvá válik. Néha látható pontszerű szúrás is a csípés helyén.

 

Lehet-e allergiás reakció a darázscsípésre?

Igen, és (természetesen) sokkal nagyobb kockázatot jelent, mint a szúnyogcsípés! Az allergiás reakciók lehet helyi, amikor nagyobb duzzanat látható (10 cm-nél nagyobb), melegséget érez az ember a fájdalom mellett, valamint viszketést – és súlyossá is válhat testünk reagálása erre a „behatolásra”, ami nehézlégzés, torokduzzanat, szédülés, ájulás, gyors pulzus, csalánkiütés formájában mutatkozhat meg.

Bizonyára mondani se kell, hogy anafilaxia esetén azonnal hívjunk mentőt! Az ilyen allergiában szenvedőknek általában adrenalint (pl. Epipen injekció) kell maguknál tartaniuk, mely beszerezhető a PatikaPlus Gyógyszertárakban!

 

Mit tegyünk darázscsípés esetén?

Az első lépés, hogy húzzuk ki a fullánkot, ha még benne van (méheknél ez gyakoribb, de darazsaknál is előfordulhat)! Mossuk le a csípés helyét szappanos vízzel, majd hűtsük jeges borogatással – ez csökkenti ugyanis a duzzanatot és a fájdalmat. Ne vakarjuk, nehogy elfertőződjön!

Ha szükséges, alkalmazzunk antihisztamin tartalmú krémet vagy gél-t viszketés, gyulladás ellen, fájdalomcsillapítót, az enyhe tünetekre pedig kalciumtablettát vagy pezsgőtablettát vegyünk be!

 

Házi praktikák darázscsípésre

A házi praktikák enyhe csípés esetén segíthetnek, de komoly tüneteknél mindig gyógyszeres kezelés javasolt!

Az ecet vagy a citromlé enyhén savas kémhatása miatt semlegesítheti a darázsméreg lúgos jellegét. A szódabikarbónás borogatás gyulladáscsökkentő hatású lehet. Az aloe vera hűsít, csillapítja a gyulladást. A kamilla vagy körömvirág tea – lemosóként vagy borogatásként alkalmazva nyugtató hatású. A legismertebb pedig talán a hagyma szelet: ez a népi praktika enyhítheti a duzzanatot.

 

Megelőzés – hogyan védekezhetünk a darazsak ellen?

Fontos, hogy ne hagyjunk cukros ételeket, italokat szabadon az asztalon! Zárjuk le a szemeteseket, különösen a szabadban! Ne hadonásszunk darázs közelében – ez ugyanis agressziót válthat ki! Viseljünk világos, zárt ruházatot kiránduláskor vagy erdőben!

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a csípés az arcon, a torok közelében vagy a szájban történt! Akkor is jó, ha orvos látja az embert, ha több csípés érte egyszerre. Mindenképpen hívjunk segítséget, ha a csípés után nehézlégzés, szédülés vagy gyengeség jelentkezik, illetve, ha allergiás tüneteket tapasztalunk!

 

Kétségtelen tény, hogy a darázscsípés fájdalmas, és bizonyos esetekben komolyabb következményekkel járhat, mint gondolnánk. Megfelelő hűtéssel, antihisztaminos készítményekkel és néhány jól bevált házi praktikával enyhíthetjük a tüneteket. Az allergiás reakciókat viszont nagyon komolyan kell venni! Ne halogassuk olyankor az orvosi segítség-kérést, mert súlyos következményei lehetnek! Mindig készüljünk fel előre a darázscsípés lehetőségére: tartsunk otthon antihisztaminos krémet, hűsítő gélt, fájdalomcsillapítót! Legyünk előrelátóak és kérdezzük meg a PatikaPlus gyógyszerészeit a legmegfelelőbb csípés elleni készítményekkel kapcsolatban!

 

(Forrás: Temesvári / PatikaPlus)

 


Tetszett a cikk?
 

2025. július 15.

Hasonló cikkek

Pókcsípések nyáron – Mire figyeljünk, mennyire veszélyesek és mit tehetünk ellenük?

Ma azzal fogunk foglalkozni, hogy vajon mennyire veszélyes a pókcsípés?

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Darázscsípés nyáron – Tünetek, allergia, védekezés és házi praktikák

. Bár a darazsak nem csípnek ok nélkül, ha fenyegetve érzik magukat, fájdalmasan szúrnak.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Hogyan védekezzünk a szúnyogcsípés ellen? Léteznek házi praktikák?

A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen viszketést okoz, de bizonyos esetekben allergiás reakciót is kiválthat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 15.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!