Barion Pixel
  

Mik a prosztatamegnagyobbodás tünetei?



A prosztata megnagyobbodása az életkorral együtt jár, és az azzal járó esetleges panaszok megelőzésére, kezelésére már 45 éves kortól gondolni kell.

50 éves korban minden második férfinél, míg 80 éves korban a férfiak háromnegyedénél kimutatható a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (idegen szóval benignus prosztata-hiperplázia) esetén a prosztata mirigyállományának a felszaporodása a húgycső szűkítéséhez és a húgyhólyag irritációjához vezet. Emiatt a vizelés, főként reggelente, nehezen indul meg.

A vizeletürítés során a vizeletsugár gyenge, a vizelet ürítése akadozik, a húgyhólyag nem ürül ki teljesen, utócsepegés tapasztalható. Nem ritka a sürgető vizelési kényszer sem, ami az éjszakai alvás nyugalmát is megzavarhatja. A húgyhólyagban visszamaradt vizelet húgyúti fertőzéseket okozó baktériumoknak szolgálhat táptalajul, és akár súlyos húgy – úti fertőzésekhez vezethet.

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodásra általában a vizeletürítéssel kapcsolatos panaszok hívják fel a figyelmet. Ezek jelentkezésekor lényeges orvoshoz (urológushoz) fordulni, mert ritka esetekben a panaszok hátterében egyéb, súlyos kórképek (pl. hólyagrák) is állhatnak. Fájdalmas vizelés, láz, az elmúlt időszakban észlelt véres vagy zavaros vizelet, valamint vizeletinkontinencia fellépésekor azonnali orvosi ellátás szükséges.

Hatásosak a növényi alapú készítmények
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás enyhe és közepesen súlyos eseteiben a gyógynövényalapú szerek alkalmazása javasolható; súlyos esetekben pedig a szintetikus hatóanyagok mellett alkalmazhatók a növényi eredetű patikaszerek. A szabalpálma (más néven törpepálma vagy fűrészpálma), a nagy csalán, a kisvirágú füzike, a közönséges tök és az afrikai szilvafa ezen a téren mutatott hatásosságát klinikai vizsgálatok is igazolják.

Az említett növényi kivonatok alkalmazása általában jól tolerálható, a mellékhatások fellépése ritka. A prosztatamegnagyobbodás kezelésében alkalmazott növények – a szintetikus hatóanyagokkal ellentétben – mellékhatásként nem okoznak szexuális zavarokat, így pl. libidócsökkenést. Tudni kell azonban, hogy a gyógynövényalapú kezelések nem rövid időre tervezettek. A maximális hatás eléréséhez több esetben hónapokon keresztüli adagolás szükséges.

A prosztata megnagyobbodása az életkorral együtt jár, és az azzal járó esetleges panaszok megelőzésére, kezelésére már 45 éves kortól gondolni kell.

 


(Forrás: Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerész / PatikaMagazin)

 


Tetszett a cikk?
 

2022. november 16.

Hasonló cikkek

Számítógépeket ajándékozott a PatikaPlus a Váci Mihály Technikumnak

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 04. 09.

Visszér és aranyér megelőzése tavasszal: Tények, tippek és hatékony OTC kiegészítők

A tavaszi időszak nemcsak a természet megújulásáról szól, hanem az egészségünk tudatos támogatásáról is. A visszér és az aranyér gyakori problémák, amelyek az ülőmunka, a mozgáshiány és a genetikai hajlam következményei lehetnek. Szerencsére a megfelelő életmódbeli változtatásokkal és hatékony OTC (vény nélkül kapható) kiegészítőkkel jelentősen csökkenthető a kialakulásuk és súlyosbodásuk kockázata.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 03. 21.

Vérszegénység a nőknél: tünetek, kockázatok és vaspótlás

A vérszegénység, különösen a vashiányos anémia, a nők körében igen gyakori állapot. A menstruáció, a terhesség és az étrendi hiányosságok mind hozzájárulhatnak a vas csökkenéséhez a szervezetben. Ha nem kezelik időben, fáradtságot, gyengeséget és koncentrációs problémákat okozhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 03. 21.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!