Kiöblítem a szememet szemcseppel vagy védő és nyugtató fiziológiás szérummal, ha ezek nincsenek kéznél, tiszta vízzel. A szembe juttatott folyadék adja a legnagyobb esélyt a homokszem (vagy más idegen test) eltávolítására anélkül, hogy irritálnánk a szemet vagy megsértenénk a szaruhártyát. De ha ez mégsem sikerül, és 30 percnél hosszabb ideig irritációt érzünk, forduljunk orvoshoz. Egy kisebb beavatkozás válhat szükségessé az idegen részecske eltávolításához. Ha üvegszemcse vagy fémpor kerül a szembe, ne próbálkozzunk semmilyen „házi” módszerrel, hanem minden esetben keressünk orvost a közelben.
„Napszúrás” a szemben
MIT TEGYEK?
Ha kontaktlencsét használok, leveszem, és fertőtlenítő szemcseppet használok, majd pihentetem a szemem. Hideg vizes borogatást teszek a szememre, hogy védjem a fénytől. Megfelelő védettséget biztosító napszemüveg használata nélkül a víztükör vagy a strand homokja a fényvisszaverődés következtében szemgyulladást válthat ki. Az ilyen helyeken való tartózkodás során előfordulhat, hogy néhány óra múlva a szem fájni kezd, könnyezik, zavarja a fény. Ha pihentetjük a szemet, óvjuk az erős fénytől és borogatjuk, mintegy 48 órán belül következmények nélkül múlik a baj, nem szükséges orvoshoz fordulni.
Hal fogyasztása közben a szálka megakad a torkon
MIT TEGYEK?
Kenyérbelet eszem, hogy „levigye” a szálkát. Egy szálka apró sérülést okozhat, de nem blokkolja le a légutakat. Ha azonban a kenyérbél fogyasztása és a köhögés nem segít, orvost kell hívni.
„Lenyeltem egy darazsat”
MIT TEGYEK?
Hívom a sürgősségi ellátást, és addig jégkockát szopogatok. Ha nem csípett meg, nem súlyos a dolog – semmit nem kell tenni. Bármikor megtörténhet, de nyáron, a természetben járva gyakoribb az ilyen baleset. Ha egy darázs megcsípte a torkunkat, ödéma tömítheti el a légutakat – még ha nem is vagyunk allergiásak a darázscsípésre –, ezért nagyon veszélyes lehet, orvost kell hívni. A jégkocka szopogatása lassítja a véráramlást, és így a helyi gyulladás kialakulását, míg megérkezik az orvosi segítség. Ha azonban úgy nyeljük le a darazsat, hogy valójában nem csípte meg a torkunkat, nincs teendő, csak várjuk meg, míg távozik onnan. De ha allergiásak vagyunk a darázscsípésre, mindenképp orvoshoz kell fordulnunk.
(Forrás: Galenus)
Tetszett a cikk?
2020. augusztus 30.
Hasonló cikkek
Milyen tápanyagokat veszít testünk a nyári melegben?
A nyári meleg nem csupán a ruhatárunkat és napi rutinunkat változtatja meg, hanem a szervezetünkre is komoly hatással van. Ilyenkor fokozódik az izzadás, ami a test egyik természetes hűtési mechanizmusa. Azonban az izzadás során nemcsak vizet veszítünk, hanem számos fontos anyagot is, például sókat és ásványi anyagokat. Ha ezek pótlásáról nem gondoskodunk időben, akár súlyos egészségügyi következményekkel is szembesülhetünk.
A vaj szerepe a táplálkozásban – és tárolása nyáron
Sokan még ma is tartanak a vaj fogyasztásától, főként zsírtartalma és a koleszterin miatt. Az utóbbi évek kutatásai és táplálkozási trendjei azonban azt mutatják, hogy a vaj – mértékkel fogyasztva – nemcsak ártalmatlan, hanem számos pozitív hatással is lehet az egészségünkre.
Szívbarát étrend nyáron – tényleg segít a vörösbor, a margarin és az avokádó?
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak, így érthető, hogy sokakat foglalkoztat a kérdés, mit tehetünk a táplálkozás terén, a megelőzésért. A közbeszédben azonban számos félinformáció és tévhit kering, különösen olyan élelmiszerekről, mint a vörösbor, a margarin vagy az avokádó. Ebben a cikkben utánajárunk, hogy mi az, ami valóban hasznos a szív egészsége szempontjából – és hogyan lehet ezeket beépíteni a nyári étrendbe.
Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.